کارگر و کارفرما برای همکاری دوطرفه نیاز به قرارداد کار دارند. قرارداد کار یک سند رسمی و حقوقی برای طرفین است. اگر قرارداد کار نباشد، آینده شغلی بخصوص در مورد کارگر که در موضع ضعف قرار دارد به خطر می‌افتد.

قرارداد کار چیست؟ نکات مهم در بستن قرارداد کاری چیست؟ شروط اصلی قرارداد کار چیست؟ انواع قرارداد کار از نظر نوع استخدام و مدت کار کدام است؟ قرارداد وزارت کار طبق چه قوانینی تنظیم می‌شود و چه مواردی باید در قرارداد کار ذکر شود؟

در این مقاله علاوه بر پاسخ به همه سؤالات مذکور، هرآنچه که در مورد سؤال قرارداد کار چیست؟ در ذهنتان باشد را بررسی خواهیم کرد.

خواندن مقاله قرارداد کار را به چه کسانی پیشنهاد می کنیم؟

مدیران کسب و کارها
مدیران منابع انسانی
افراد شاغل
کارجویانی که می خواهند قرارداد کاری ببندند

قرارداد کار چیست؟

قرارداد کار چیست؟ طبق ماده 7 قانون کار” قرارداد کار قراردادی کتبی یا شفاهی است، که به‌‌وسیله آن کارگر در قبال دریافت دستمزد، کاری را برای مدت موقت یا مدت غیرموقت برای کارفرما انجام می‌دهد”.

قرارداد کار (Employment Contract) قراردادی دوطرفه بین کارگر (شخص حقیقی) و کارفرما (شخص حقیقی/حقوقی) است، که طبق آن کارگر در مقابل انجام کار از کارفرما مزد دریافت می‌کند.

نکته: کارگر، شخص حقیقی طرف قرارداد با کارفرما است، که می‌تواند کارگر و یا کارمند شرکت‌های دولتی و خصوصی باشد.

تعلیق قرارداد کار

تعلیق قرارداد کار چیست؟ تعلیق قرارداد کار به معنای توقف موقت (نه دائم) ارتباط کارگر و کارفرما است.

بر اساس ماده 15 قانون کار:

“در مواردی که به‌واسطه قوه قهریه و یا بروز حوادث غیرقابل پیش‌بینی که وقوع آن از اراده طرفین خارج است، تمام یا بخشی از فعالیت‌های کاری تعطیل شود و انجام تعهدات کارگر یا کارفرما به‌طور موقت غیرممکن گردد، قرارداد کار در آن بخش متوقف شده به حالت تعلیق در می‌آید”.

در این ماده قانون آمده است، که”پس از رفع موارد مذکور، قرارداد کار با احتساب سابقه خدمت (از لحاظ بازنشستگی و افزایش مزد مطابق با سال جاری) به حالت اول برمی‌گردد”.

از جمله موارد تعلیق قرارداد کار چیست:

 • بیماری و اخذ مرخصی استعلاجی
 • بارداری و اخذ مرخصی زایمان یا بارداری
 • انجام خدمت نظام‌وظیفه و اخذ مرخصی و یا مشارکت داوطلبانه در جنگ
 • مرخصی تحصیلی و مرخصی بدون حقوق
 • حوادث غیرمترقبه و غیرقابل‌پیش‌بینی مثل سیل، زلزله، جنگ و … که باعث تعطیلی کارگاه شود.

قرارداد کاری بین دو نفر

قرارداد اداره کار همیشه دوطرفه است؛ یک طرف کارفرما و طرف دیگر انجام‌دهنده کار. عدم استفاده از قرارداد کاری می‌تواند برای هر دو طرف مشکل‌ساز باشد.

قرارداد کار بین دو نفر

قرارداد کاری بین دو نفر اولین قدم برای ایجاد اطمینان و انگیزه است

انواع قرارداد کاری

در قانون کار از نظر نوع استخدام و مدت کار، با انواع قرارداد کاری مواجهیم.

انواع قرارداد کار از نظر نوع استخدام

انواع قرارداد کار از نظر نوع استخدام عبارتنداز:

 1. قرارداد دولتی
 2. قرارداد شرکت های خصوصی

قرارداد دولتی

بر اساس قانون استخدام کشوری، 3 نوع استخدام برای کار در ادارات و دستگاه‌های دولتی وجود دارد. این سه نوع قرارداد دولتی در جدول آمده است.

انواع قرارداد دولتی

انواع قرارداد دولتی

قرارداد شرکت های خصوصی

قرارداد شرکت های خصوصی نیز تحت پوشش نظام استخدامی قانون کار و مشمول صندوق تامین اجتماعی است. انواع قرارداد شرکت های خصوصی در جدول آمده است.

انواع قرارداد شرکت خصوصی

انواع قرارداد شرکت خصوصی

انواع قرارداد کار از نظر مدت کار

در این بخش انواع قرارداد کار از نظر مدت کار را توضیح می‌دهیم.

قرارداد کار با مدت موقت

از نام قرارداد کار با مدت موقت می‌فهمیم که این قرارداد دارای زمان اتمام قرارداد است، که با سررسید این تاریخ، زمان قرارداد هم به اتمام می‌رسد.

نکته مهم

در صورت عدم تمدید قرارداد کار موقت وزارت کار در زمان معین، قرارداد حمایتی از کارگر وجود ندارد.

قرارداد کار با مدت غیرموقت

در قرارداد کار با مدت غیرموقت، زمان شروع قرارداد مشخص و زمان اتمام آن نامشخص است که در متن قرارداد کاری نامحدود بودن زمان ذکر می‌شود.

توجه کنید که در صورت ذکر نشدن مدت قرارداد در مورد کارهای ذاتاً ادامه‌دار ، قرارداد کار با مدت غیرموقت به قرارداد کار دائم تبدیل می‌شود. دقت کنید که از نظر حقوقی، قرارداد کار با مدت غیرموقت را نمی‌توان یک‌طرفه فسخ کرد.

قرارداد کار برای انجام کار معین

در قرارداد کار برای انجام کار معین یا قرارداد مدت معین، کارگر تعهد انجام کار در زمان معین دارد. یعنی زمان اتمام کار در متن قرارداد انجام کار معین ذکر می‌شود.

مشابه قرارداد غیرموقت در این قرارداد هم، فسخ یک‌طرفه امکان‌پذیر نیست و طرفین قرارداد باید یک ماه قبل از تصمیم به فسخ، دیگری را مطلع کند. دقت کنید که تمدید پیاپی قرارداد کار برای انجام کار معین، آن را به قرارداد دائم تبدیل نمی‌کند.

قرارداد کار برای انجام کار معین

از نظر ساعت کار، دو نوع قرارداد پاره‌وقت و تمام‌وقت داریم

قرارداد کار تمام‌وقت یعنی کارگر متعهد می‌شود که به میزان ساعات کار مقرر در قانون کار نهایتاً در روز 8 ساعت و در هفته 44 ساعت کار کند. اگر کارگر بیشتر از 44 ساعت در هفته مشغول به کار باشد باید بابت ساعاتی که بیشتر از 44 ساعت مشغول به کار بوه است، اضافه کاری دریافت نماید، برای کسب اطلاعات بیشتر درباره محاسبه اضافه کار و قوانین آن، حتما مقاله نحوه محاسبه اضافه کاری را مطالعه نمایید.

در قرارداد پاره‌وقت مدت‌زمان کاری کارگر،با توجه به توافق بین کارگر و کارفرما تعیین می شود.

توجه داشته باشید که در هر دو حالت قرارداد تمام‌وقت و پاره‌وقت، کارکنان مشمول قانون کار هستند.

قرارداد مشاوره‌ای

قرارداد مشاوره‌ای قراردادی است، که کارفرما می‌تواند فردی را به‌عنوان مشاور به‌صورت ساعتی و با تعهد حضور در ساعات معین به کار گیرد. نیروی متخصص مشاوره هم برای استفاده از تخصص خود به‌صورت ساعتی، نیازمند عقد قرارداد مشاوره‌ای است.

قرارداد ساعتی

قرارداد ساعتی هم جز قراردادهای ماده7 قانون کار است، که پرداخت مزد ساعتی بابت ساعات کار کارگر توسط کارفرما است. بنابراین در قرارداد ساعتی، نوع و ساعت کار، ملاک تعیین وجه پرداختی به کارگر است.

لازم به ذکر است که مطابق ماده 148 قانون قرارداد کار تامین اجتماعی مبنی بر الزام کارفرمایان نسبت به پرداخت حق بیمه کارگران، قرارداد کار ساعتی بدون بیمه قانونی نیست و باید به ازاء هر 8 ساعت کار روزانه، یک روز حق بیمه برای کارگر پرداخت شود.

قرارداد پیمانکاری

قرارداد پیمانکاری نوعی از قرارداد است، که نه بر اساس ساعت کار، بلکه بر اساس شرایط و نیازهای کارفرما تنظیم می‌شود و انواع مختلفی دارد از جمله:

 • قرارداد پرداخت کلی
 • قرارداد دائمی
 • قرارداد سنجشی
 • قرارداد مدیریتی
 • قرارداد مدیریت پروژه
 • قرارداد طراحی و ساخت
 • قرارداد ساخت و توسعه
 • قرارداد پیمانکاری تک‌نفره

قرارداد آزمایشی

علی‌رغم اینکه در قانون کار اشاره مستقیم به قرارداد آزمایشی نشده است اما طبق ماده 11 قانون کار، طرفین می‌توانند طی یک توافق دوطرفه در دوره آزمایشی کار، با یکدیگر همکاری کنند.

حداقل مدت قرارداد کار آزمایشی3 ماهه بوده و با هدف ارزیابی دو طرف قرارداد از یکدیگر است.

قرارداد کارآموزی

قرارداد کارآموزی از مهم‌ترین قراردادهای حقوقی است، که تنظیم آن جهت امر کارآموزی ضروری می‌باشد. در عکس زیر نمونه فرم قرارداد کارآموزی را مشاهده می‌کنید.

نمونه فرم قرارداد کارآموزی

نمونه فرم قرارداد کارآموزی

ساعات کار قرارداد کارآموزی از 6 ساعت در روز بیشتر نیست که طی آن کارآموز وظیفه انجام امور محوله و افزایش دانش و مهارت خود را دارد. انواع قرارداد کارآموزی در جدول زیر آمده است.

انواع قرارداد کارآموزی

انواع قرارداد کارآموزی

قراردادهای کارمزدی

کارمزد (Commission) یعنی مزدی که در قبال انجام مقدار کار معین در زمان مشخص، پرداخت شود. پس در قراردادهای کارمزدی، مقدار کار و زمان آن مشخص است. کارمزد بر اساس تعداد نفرات انجام‌دهنده کار، برای سه دسته انفرادی، گروهی و جمعی تعیین می‌شود.

قرارداد کارمزدی

کارمزد، دریافت حق‌الزحمه انجام کار در زمان مشخص است

قراردادهای مزدساعتی

قراردادهای مزدساعتی به‌نوعی قرارداد کارمزدی هستند اما در شرایط قراردادهای مزدساعتی، نوع کار صرف‌نظر از مقدار و میزان آن و همچنین ساعات کار در روز، هفته یا ماه مشخص است.

قراردادهای پرمخاطب در کسب‌وکار

علاوه بر قراردادهای کار ذکر شده، انواع دیگری از قراردادهای پرمخاطب در کسب‌وکار وجود دارند که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

قرارداد کار بازاریابی

شخص بازاریاب با هدف بازاریابی محصول، به دنبال ایجاد ارتباط بین مشتری، بازار هدف و محصول شرکت است؛ بنابراین قرارداد کار بازاریابی بر اساس چارچوب و سازوکار موردنظر بازاریاب و شرکت تعریف می‌شود و هدف آن ارتقا فروش و سوددهی به شرکت خواهد بود.

قرارداد خدمت مدیرعامل

اگر یک شرکت قصد بهره‌مندی از خدمات تخصصی شخصی را به‌عنوان مدیرعامل در مجموعه خود داشته باشد باید با قرارداد خدمت مدیرعامل آن شخص را به‌عنوان مدیرعامل به خدمت گیرد.

قرارداد بروکری

بروکر (Broker) یا کارگزار به شخص یا شرکتی می‌گویند که واسطه بین خریدار و فروشنده است. بروکرها یا دلالان از مهم‌ترین عناصر بازار هستند که با واسطه‌گری باعث ایجاد جریان نقدینگی و بهره‌وری در بازار می‌شوند.

قرارداد بروکری

قرارداد بروکری نوعی واسطه‌گری و مشاوره است

قرارداد بروکری چیست؟ قرارداد بروکری یعنی کارفرما در ازای دریافت مشاوره یا واسطه‌گری انجام کار، به بروکر حق‌الزحمه می‌دهد. البته قرارداد بروکری یا قرارداد کارگزاری، برای بهره‌گیری از خدمات مشاوره‌ای هزینه زیادی برای کارفرما در برخواهد داشت.

پیش نیازهای اساسی و ویژگی های ضروری قراردادهای کاری

شرایط اساسی و نکات حقوقی بسیاری در نحوه تنظیم قرارداد کاری وجود دارد که در چنین مقاله‌ای فرصت توضیح همه این موارد نیست. در این بخش پیش نیازهای اساسی و ویژگی های ضروری قراردادهای کاری را بررسی می‌کنیم.

چهار شرط اصلی قرارداد وزارت کار

چهار شرط اصلی قرارداد وزارت کار

رضایت طرفین قرارداد کار

اولین و مهم‌ترین شرط قرارداد، رضایت طرفین قرارداد کار است. یعنی هر دو طرف باید به‌صورت ارادی با رضایت کامل قرارداد کاری را امضا کنند و تعهدات خود را بپذیرند.

رضایت طرفین قرارداد کار

رضایت طرفین قرارداد کار

دو عامل بازدارنده رضایت طرفین قرارداد کار، اشتباه و اکراه است. اشتباه ناشی از عدم تخصص و مهارت لازم است. مثلاً کارگری با تخصص برق‌کاری برای رنگ‌کاری ساختمان به کار گرفته شود و چون هدف کارفرما تامین نمی‌شود موجب نارضایتی می‌گردد. اکراه نیز به معنی فشار غیرمتعارف به کارگر برای قبول کردن مفاد قرارداد است.

 اهلیت طرفین قرارداد کار

اهلیت طرفین قرارداد کار یعنی شخص حقیقی به‌عنوان کارگر و شخص حقیقی/حقوقی به‌عنوان کارفرما باید صلاحیت انعقاد قرارداد کاری را داشته باشند.

مطابق قانون مدنی، فرد صغیر، مجنون و غیر رشید، اهلیت برای اعمال حق خود ندارد بنابراین از انعقاد قرارداد کار منع می‌شود. اما باوجوداینکه در قانون کار فعلی، به‌کارگیری افراد کمتر از 15 سال تمام ممنوع و سن رشد برای دخالت در حقوق مالی 18 سال است اما سن قانونی در محدوده قانون کار همان 15 سال است.

 مشروعیت موضوع قرارداد

از دیگر پیش نیازهای اساسی و ویژگی های ضروری قراردادهای کاری، مشروعیت موضوع قرارداد است. یعنی موضوع قرارداد کار مطابق شرع و قانون باشد. مثلاً اگر موضوع قرارداد کار تهیه لوازم قمار یا اقلام دارویی تاریخ‌گذشته باشد، آن قرارداد مشروعیت نداشته و باطل است.

مشروعیت موضوع قرارداد

موضوع قرارداد کار باید مطابق شرع و قانون باشد

 معین بودن موضوع قرارداد

شرط چهارم قرارداد کار معین بودن موضوع قرارداد است. موضوع قرارداد همان کاری است که بابتش به کارگر، دستمزد پرداخت می‌شود. در مواردی که کارگر در زمینه‌های مختلف مهارت دارد باید در متن قرارداد کاری کاملاً مشخص شود که برای چه کاری استخدام شده است.

نحوه نوشتن قرارداد کاری

قرارداد کتبی باید در 4 نسخه تنظیم گردد که یک نسخه از آن به اداره محل کار تحویل و یک نسخه نزد کارگر و یک نسخه نیز نزد کارفرما می‌ماند. نحوه نوشتن قرارداد کاری باید به‌گونه‌ای باشد که تمامی بندهای لازم قرارداد کار در آن ذکر شود.

طریقه نوشتن قرارداد کاری بر اساس موارد زیر است:

 • مشخصات طرفین
 • تاریخ استخدام، انعقاد و مدت قرارداد
 • عنوان شغلی و شرح وظایف
 • میزان حقوق یا نحوه محاسبه حقوق مزایا
 • نحوه پرداخت دستمزد
 • قوانین و شرایط ساعات کاری
 • قوانین و شرایط تعطیلات (رسمی، مرخصی یا آخر هفته)
 • محل انجام کار
 • تعریف شرایط محرمانگی سازمان و قوانین شرکت
 • تمدید قرارداد
 • تسویه‌حساب
 • مواردی که عرف و عادت شغلی یا محل کار ایجاب کند

علاوه بر موارد مذکور که الزامی است، مواردی مثل شرایط بازنشستگی، فسخ قرارداد، مشخص‌شدن دائم یا موقت بودن قرارداد، بیمه، اخراج و سنوات و … می‌تواند به فهرست فوق اضافه شود.

شرکت فرداد جدیدا نیروهای متخصص و کاربلد در زمینه حسابداری را استخدام می‌کند، جهت داشتن اطلاعات بیشتر درباره قرارداد و شرایط همکاری با ما را در استخدام نرم افزار فرداد دنبال کنید.

متن قرارداد کاری

چون قرارداد کار آینده روابط کاری میان کارگر و کارفرما را تضمین می‌کند پس متن قرارداد کاری باید به‌گونه‌ای نوشته شود که کلیه بندهای لازم قرارداد کار که در بخش قبل گفته شد در آن رعایت شود.

نمونه قرارداد کار

نمونه قرارداد کار

نمونه متن قرارداد کار

نمونه قرارداد کار پورسانتی

نمونه قرارداد کار پورسانتی

نمونه قرارداد کار پورسانتی

نمونه قرارداد کار تامین اجتماعی

نمونه قرارداد کار تامین اجتماعی

نمونه قرارداد کار تامین اجتماعی

نمونه قرارداد کار

نمونه متن قرارداد کار

نمونه متن قرارداد کار

 نمونه قرارداد کار سال 99

نمونه قرارداد کار سال 99 صفحه اول

نمونه قرارداد کار سال 99 صفحه اول

نمونه قرارداد کار سال 99 صفحه دوم

نمونه قرارداد کار سال 99 صفحه دوم

نمونه قرارداد کار پورسانتی

نمونه قرارداد کار پورسانتی

نمونه قرارداد کار پورسانتی

نمونه قرارداد کار تامین اجتماعی

نمونه قرارداد کار تامین اجتماعی

نمونه قرارداد کار تامین اجتماعی

نمونه قرارداد کار پاره وقت

نمونه قرارداد کار پاره وقت

نمونه قرارداد کار پاره وقت

قوانین قرارداد کار

فصل دوم از قانون کار مصوب 29 آبان 1369 مربوط به قوانین قرارداد کار و شرایط اساسی انعقاد آن است. این فصل شامل ماده 7، 8، 9، 10 تا 13 است که در ادامه به بررسی مهم‌ترین ماده قانون‌های کار می‌پردازیم.

ماده ۷ قانون کار

تعریف قرارداد کار وزارت کار و امور اجتماعی و تبصره‌های آن در ماده ۷ قانون کار آمده است.

طبق ماده 7 قانون کار:

قرارداد کار یک قرارداد کتبی یا شفاهی است که بر اساس آن، کارگر در قبال دریافت دستمزد، کاری را برای کارفرما در مدت موقت یا غیرموقت انجام می‌دهد.

در دو تبصره این قانون در مورد قرارداد کار با مدت موقت و شرایط دائمی شدن قرارداد کار صحبت شده‌‎است. لازم به ذکر است که مصوبه جدید هیات دولت در مورد تبصره 1 ماده ۷ قانون کار در مورد مدت زمان کار موقت در 29 بهمن 1398 به امضا رسید که متن آن را در تصویر مشاهده می‌کنید.

مصوبه هیئت وزیران (تبصره یک ماده 7 قانون کار)

مصوبه هیئت وزیران (تبصره یک ماده 7 قانون کار)

ماده ۸

ماده 8 قانون کار می‌گوید: تغییر شرایط مذکور در ماده 7 قانون کار در صورتی قابل‌قبول است که مزایایی کمتر از آن قانون برای کارگر در نظر نگرفته باشد.

ماده ۹

ماده 9 قانون کار دربردارنده پیش نیازهای اساسی و ویژگی های ضروری قراردادهای کاری است که شامل مشروعیت، معین بودن به‌علاوه عدم ممنوعیت قانونی و شرعی کار موردنظر است.

ماده ۱۰

ماده 10 قانون کار در واقع آموزش نوشتن قرارداد کاری و موارد ذکر شده در آن است.

نکته مهم

طرز نوشتن قرارداد کاری طبق ماده 10 باید به‌گونه‌ای باشد که حتماً مشخصات طرفین، نوع کار، حقوق و مزایا، ساعات و محل انجام کار، تاریخ انعقاد و مدت کار را در برگیرد.

10 پرسش و پاسخ های مهم قرارداد کاری

در بخش نهایی به 10 پرسش و پاسخ های مهم قرارداد کاری می‌پردازیم.

آیا برای هر کاری به قرارداد نیاز داریم؟

بله. بستن قرارداد به منزله ایجاد تعهد و مسئولیت دوطرفه است. علاوه بر این درصورتی‌که یکی از طرفین، مسئولیت خود را به‌درستی انجام نداد، داشتن قرارداد یک راهکار حقوقی برای برخورد با موضوع است.

شرایط صحت قرارداد کار کدام اند؟

شرایط صحت قرارداد کار در متن قرارداد کاری شامل موارد زیر است:

 • مشخص بودن نوع کار یا وظیفه محوله به کارگر
 • ذکر حقوق، مزایا
 • ذکر موارد مربوط به ساعات کار، مرخصی، روزهای تعطیل
 • محل انجام کار
 • تاریخ انعقاد قرارداد و مدت قرارداد
 • مشروعیت و معین بودن
 • تعیین موارد خاص مرتبط با عرف و عادت شغل یا محل
شرایط صحت قرارداد

شرایط صحت قرارداد

موارد لازم به ذکر در یک قرارداد کاری کدام اند؟

طبق نمونه قرارداد وزارت کار طرز نوشتن قرارداد کاری باید با رعایت موارد زیر باشد:

 • مشخصات بیمه‌شونده و بیمه‌کننده
 • تعیین ساعات کار، مدت قرارداد، مرخصی و تعطیلات
 • تعیین تاریخ قرارداد و مدت آن
 • مشخصات دقیق محل کار
 • تعیین مقدار حقوق، مزایا و درج شماره‌حساب بانکی کارگر در قرارداد

دریافت سنوات در قرارداد کار معین به چه صورت خواهد بود؟

در قرارداد کار برای انجام کار معین زمان مدت قرارداد کار مهم نیست بلکه با اتمام کار، قرارداد کاری نیز خاتمه می‌یابد. اما در صورت ادامه قرارداد به مدت یک سال یا بیشتر، طبق ماده 24 قانون کار، باید حق سنوات معادل یک ماه حقوق تحت عنوان مزایای پایان کار، به کارگر پرداخت شود. برای اطلاع از نحوه محاسبه سنوات و قوانین آن حتما مقاله سنوات سال 1400 را مطالعه کنید.

حسن انجام کار در قرارداد چیست؟

حسن انجام کار در قرارداد به معنی تعهد کارگر به انجام کار و قبول خسارت اموالی است که ممکن است از جانب او به کارفرما تحمیل شود. معمولاً حسن انجام کار در قرارداد از طریق دریافت سفته از کارگر صورت می‌گیرد.

تعلیق قرارداد کار چگونه است؟

طبق ماده 15 قانون کار تعلیق قرارداد کار به معنای توقف موقت (نه دائم) ارتباط کارگر و کارفرما است. در مواردی مثل بیماری، زایمان، انجام خدمت وظیفه یا حضور داوطلبانه در جنگ، مرخصی تحصیلی یا بدون حقوق و حوادث غیرمترقبه که باعث تعطیلی کارگاه شود، قرارداد کار به حالت تعلیق درآمده و پس از رفع موارد مذکور، مجدداً به حالت اول برمی‌گردد.

شرایط فسخ قرارداد کار به چه صورت است؟

از جنبه حقوقی، نباید قرارداد را یک‌طرفه فسخ کرد. اما در شرایط خاص موارد فسخ قرارداد بین کارگر و کارفرما عبارتند از:

 • بازنشستگی، از کارافتادگی یا فوت کارگر
 • استعفای کارگر
 • نقض آیین‌نامه انضباطی یا کم‌کاری
 • فسخ قرارداد طبق متن قرارداد کاری
 • پایان کار برای قرارداد کار برای انجام کار معین
 • انقضای تاریخ قرارداد کار با مدت موقت و عدم تمدید صریح یا ضمنی آن
شرایط فسخ قرارداد

شرایط فسخ قرارداد

بیمه قراردادهای کار به چه صورت است؟

شرایط بیمه قراردادهای کار در جدول زیر آمده است.

تفاوت قرارداد کار معین با موقت چیست؟

تفاوت قرارداد کار معین با موقت این است که در قرارداد کار موقت، تاریخ شروع و پایان قرارداد مشخص است. اما در قرارداد کار معین، زمان تأثیر چندانی ندارد و تمرکز بر اتمام کار محوله است. بدیهی است که هر زمان کار به پایان برسد قرارداد کار نیز خاتمه می‌یابد.

چه بندها و تبصره‌هایی در قرارداد کار درج می‌شوند؟

بخش نحوه نوشتن قرارداد کاری را به طور کامل مطالعه کنید.

نتیجه‌گیری

در این مقاله با قرارداد کار، نحوه تنظیم قرارداد کاری طبق ماده قانون‌های کار و نیز انواع نمونه قرارداد کار آشنا شدیم. در مورد شروط رضایت و اهلیت طرفین و مشروعیت و معین بودن موضوع قرارداد هم صحبت کردیم.

همچنین در این مقاله ضمن بررسی نکات مهم در بستن قرارداد کاری، شرایط تعلیق، فسخ و تمدید قرارداد کار را هم توضیح دادیم.

در نهایت شما با خواندن این مقاله به پاسخ همه سوالات در مورد قرارداد کار چیست؟ خواهید رسید. در صورتی که سوال یا نظری در این زمینه دارید می‌توانید در قسمت دیدگاه با ما درمیان بگذارید.

دسترسی به مقالات مرتبط:

{ "@context": "https://schema.org", "@type": "FAQPage", "mainEntity": [{ "@type": "Question", "name": "حسن انجام کار در قرارداد چیست؟", "acceptedAnswer": { "@type": "Answer", "text": "حسن انجام کار در قرارداد به معنی تعهد کارگر به انجام کار و قبول خسارت اموالی است که ممکن است از جانب او به کارفرما تحمیل شود. معمولاً حسن انجام کار در قرارداد از طریق دریافت سفته از کارگر صورت می‌گیرد." } },{ "@type": "Question", "name": "قرارداد کارمزدی چیست؟", "acceptedAnswer": { "@type": "Answer", "text": "کارمزد (Commission) یعنی مزدی که در قبال انجام مقدار کار معین در زمان مشخص، پرداخت شود. پس در قراردادهای کارمزدی، مقدار کار و زمان آن مشخص است. کارمزد بر اساس تعداد نفرات انجام‌دهنده کار، برای سه دسته انفرادی، گروهی و جمعی تعیین می‌شود." } },{ "@type": "Question", "name": "دریافت سنوات در قرارداد کار معین به چه صورت خواهد بود؟", "acceptedAnswer": { "@type": "Answer", "text": "در قرارداد کار برای انجام کار معین زمان مدت قرارداد کار مهم نیست بلکه با اتمام کار، قرارداد کاری نیز خاتمه می‌یابد. اما در صورت ادامه قرارداد به مدت یک سال یا بیشتر، طبق ماده 24 قانون کار، باید حق سنوات معادل یک ماه حقوق تحت عنوان مزایای پایان کار، به کارگر پرداخت شود." } }] }

تماس

قیمت

دمو

کاتالوگ

×

ما منتظر تماس شما هستیم تا ...

تماس با مشاوران تماس با فرداد

 • شرایـط کاری و نیـازهای ویـژه سـازمان شما را بشنویم.
 • به سوالهای شما در مورد ارزش آفرینی نرم افزار پاسخ دهیم.
 • بر اساس تجربه موفق نرم افزار فرداد در صنایع مختلف بهترین پیشنهاد را برای افزایش بهره وری سازمان به شما ارائه دهیم.
 • با توجه به نیازهای اختصاصی شما، به شما در انتخاب بهترین راهکارها کمک کنیم.