بیشتر بخوانید

خواندن این مقاله جذاب را از دست ندهید!

اگر شما صاحب کسب و کاری باشید که از طریق آن کسب درآمد نمایید مشمول ارسال اظهارنامه عملکرد می شوید. تمام افراد حقیقی و حقوقی مشمول ارسال اظهارنامه عملکرد، باید در پایان هر سال مالی تا مدت زمان اعلام شده توسط اداره مالیات اظهارنامه عملکرد خود را تهیه و ارسال نمایند.

اظهارنامه عملکرد نشان دهنده نتایج فعالیت های تجاری و میزان سرمایه، سود، زیان، معافیت های مالیاتی، درآمد های مشمول مالیات و سایر اطلاعات شخصی و تجاری مرتبط با اشخاص حقیقی و حقوقی مشمول در طول یک سال مالی می باشد.

در این مقاله به معرفی اظهارنامه عملکرد، مشمولین تهیه و ارسال اظهارنامه عملکرد، مدارک مورد نیاز جهت ارسال اظهارنامه مالیاتی عملکرد، نحوه ارسال اظهارنامه مالیات عملکرد ، 10 سوال مهم در زمینه اظهارنامه عملکرد و … می پردازیم.

خواندن مقاله اظهارنامه عملکرد را به چه کسانی پیشنهاد می کنیم؟

مدیران کسب و کارها
مدیران مالی شرکت ها
افراد حقیقی مشمول ارسال اظهارنامه عملکرد

افراد حقوقی مشمول ارسال اظهارنامه عملکرد

اظهارنامه عملکرد چیست؟

اغلب افراد می خواهند بدانند که نحوه ارسال اظهارنامه عملکرد به چه صورت می باشد و یا اصلا اظهارنامه عملکرد چیست؟

در تعریف اظهارنامه عملکرد می توان گفت، اظهارنامه عملکرد یک نوع اظهارنامه مالیاتی می باشد و تمام اشخاص حقیقی و حقوقی باید در پایان هر دوره مالی پس از محاسبه کلیه سود و زیان های خود از طریق معاملات و رویداد های مالی در طول دوره مالی مورد نظر، 25 درصد از مبلغ سود خالص خود را به عنوان اظهارنامه عملکرد پرداخت نمایند.

اظهارنامه عملکرد چیست

محاسبه میزان سود و زیان جهت ارسال اظهارنامه عملکرد

چه افرادی باید اظهارنامه عملکرد تهیه کنند؟

مشمولین تهیه اظهارنامه عملکرد به دو دسته افراد حقیقی و افراد حقوقی تقسیم می شوند. که هریک از این افراد به شرح زیر می باشند.

 • اظهارنامه عملکرد اشخاص حقیقی

مطابق ماده 95 قانون مالیات های مستقیم، اشخاصی که برای خود کسب و کاری داشته و از طریق کسب و کار خود درآمد بدست می آوردند، مشمول تهیه و ارسال اظهارنامه مالیات عملکرد اشخاص حقیقی و پرداخت مبلغ مالیات عملکرد اشخاص حقیقی می شوند.

این اشخاص باید در تاریخی که اداره مالیات تعیین می نماید، اظهارنامه عملکرد خودرا برای یک سال مالی تهیه نمایند و آن را برای سازمان امور مالیاتی کشور ارسال نمایند.

مشمولین حقیقی ارسال اظهارنامه عملکرد، نهایتا تا تاریخ 31 خرداد ماه سال 99 فرصت دارند که اظهارنامه عملکرد سال 98 خود را برای سازمان امور مالیاتی کشور ارسال نمایند.

 • اظهارنامه عملکرد اشخاص حقوقی

مطابق ماده 110 قانون مالیات های مستقیم، افرادی که دارای شرکتی باشند که به نام آن ها ثبت شده است، موظف به تهیه و ارسال اظهارنامه عملکرد اشخاص حقوقی و پرداخت مبلغ مالیات عملکرد اشخاص حقوقی می باشند. اشخاص حقوقی باید علاوه بر اظهارنامه مالیاتی عملکرد، مدارک ثبت شرکت خود را به همراه آخرین تغییرات و برای سازمان امور مالیاتی کشور ارسال نمایند. همچنین مشمولین باید ترازنامه سود و زیان خود را هم در اظهارنامه عملکرد قرار دهند.

مشمولین حقوقی ارسال اظهارنامه عملکرد، نهایتا تا تاریخ 31 تیرماه سال 99 فرصت دارند که اظهارنامه عملکرد خودرا برای سازمان امور مالیاتی ارسال کنند.

مدارک مورد نیاز جهت ارسال اظهارنامه عملکرد

مدارک مورد نیاز برای تهیه و ارسال اظهارنامه مالیات عملکرد عبارتند از:

 • صورت ترازنامه تمام اشخاص حقیقی و حقوقی گروه اول
 • صورت سود و زیان همراه با مبلغ نهایی درآمد و فروش های داخلی و خارجی
 • صورت گردش مالی کالا ها و مواد اولیه
 • صورت بهای تمام شده کالا ها و خدمات ارئه شده برای شرکت های تولیدی و خدماتی (بخوانید: سیستم حسابداری شرکت خدماتی)
 • صورت قرارداد ها به همراه بهای تمام شده پروژه، صورت وضعیت ها و تعادیل (برای شرکت های پیمانکاری می باشد.)
 • شماره ثبت پلمپ دفاتر قانونی
 • اعلام مالیات هایی که در طول سال با عناوین مختلف پردخت شده اند.(مالیات تکلیفی، مالیات بر ارزش افزوده و … )
 • اطلاعات مربوط به محل کسب و آدرس کامل محل کسب
مدارک مورد نیاز جهت ارسال اظهارنامه عملکرد

بررسی مدارک موجود جهت تهیه اظهارنامه عملکرد جزء شرح شغل حسابداری می باشد.

نحوه ارسال اظهارنامه عملکرد

نحوه ارسال اظهارنامه عملکرد برای اشخاص حقیقی و حقوقی تا حدودی یکسان می باشد و شخص باید مراحلی را طی نماید، که هریک از مراحل به شرح زیر می باشند.

 1. ابتدا باید با مراجعه به وب سایت طرح جامع مالیاتی ( tax.gov.ir ) نرم‌افزار اظهارنامه مالیاتی دانلود شود.
 2. در مرحله دوم باید نرم‌افزار اظهارنامه مالیاتی عملکرد نصب شود.
 3. در مرحله سوم پس از مطالعه راهنمای تکمیل اظهارنامه باید نام کاربری، رمز عبور و کد رهگیری پیش ثبت نام وارد شود.
 4. در مرحله چهارم پس از ورود به بخش ارسال اظهارنامه عملکرد، باید سوالات صفحه 3 اظهارنامه پاسخ داده شده و اطلاعات موردنیاز درج شود.
 5. در مرحله پنجم باید اطلاعات حسابداري در اظهارنامه مالیاتی وارد شود.
 6. در مرحله ششم باید اطلاعات مربوط به صفحه ترازنامه وارد شود.
 7. در مرحله هفتم باید اطلاعات مربوط به صفحه سود و زیان اظهارنامه وارد شود.
 8. در مرحله هشتم باید ترازنامه بررسی شده و درصورتی که وجود مغایرت و اختلاف در ترازنامه، ترازنامه اصلاح گردد.(بررسی کامل ترازنامه)
 9. در مرحله نهم باید اطلاعات مربوط به صفحه محاسبه مالیات، تعیین مالیات ابرازی و درج اقلام معاف اشخاص مشمول مالیات وارد شود.
 10. در مرحله دهم باید اطلاعاتی که در صفحه آخر اظهارنامه عملکرد مبنی بر مسئولیت های تهیه اظهارنامه، مسئول مالی، حسابرس ها و بستن اظهارنامه قرار دارد، تکمیل شود.
 11. در مرحله یازدهم با مشاهده اظهارنامه عملکرد، باید اظهارنامه و مبلغ درآمد ثبت شده داری تطبیق با اظهارنامه ارزش افزوده وگزارشات فصلی باشد.
 12. در مرحله دوازدهم باید اظهارنامه ارسال شده و کد رهگیری دریافت شود.
 13. در مرحله سیزدهم باید نسخه چاپی اظهارنامه مالیاتی ارسال شده تهیه شود.
 14. در مرحله آخر نیز مدارک و اسناد اظهارنامه ارسال شده بایگانی شده و به اظهارنامه ارسال شده رسیدگی می شود.

مهلت ارسال اظهارنامه عملکرد

حتما شما هم پس از یادگیری نحوه ارسال اظهارنامه عملکرد می خواهید بدانید که حداکثر تا چه زمانی باید اظهارنامه مالیاتی عملکرد را ارسال کنیم؟ سال مالی برای مودیان ارسال اظهارنامه عملکرد پایان اسفند ماه در هر سال می باشد و مهلت تهیه و ارسال اظهارنامه عملکرد برای مشمولین ارسال اظهارنامه عملکرد، تا مدت زمان 4 ماه پس از پایان هر سال مالی، می باشد.

 • زمان ارسال اظهارنامه عملکرد برای مودیان حقیقی تا پایان 31 خرداد ماه می باشد و این افراد می توانند در مهلت مشخص شده، از طریق اینترنت اظهارنامه عملکرد خودرا در سایت سازمان امور مالیاتی کشور بارگذاری نمایند.
 • زمان ارسال اظهارنامه عملکرد برای مودیان حقوقی تا پایان 31 تیر ماه می باشد و این افراد می توانند در مهلت مشخص شده، از طریق اینترنت اظهارنامه عملکرد خودرا در سایت سازمان امور مالیاتی کشور بارگذاری نمایند.
مهلت ارسال اظهارنامه عملکرد

حسابدار در حال بررسی اطلاعات مالی جهت تهیه اظهارنامه عملکرد

جریمه عدم ارسال اظهارنامه عملکرد

مطابق ماده 192 قانون مالیات های مستقیم، جریمه عدم ارسال اظهارنامه عملکرد به این صورت می باشد، که اگر مودیان در مدت زمان تعیین شده اظهارنامه عملکرد خودرا ارسال نکنند، باید به میزان 30% از مبلغ مالیاتی که موظف به پرداخت آن هستند را به عنوان جریمه پرداخت نمایند. جریمه ای که برای عدم ارائه اظهارنامه عملکرد تعیین می شود به هیچ وجه قابل بخشش نبوده و مودیانی که جریمه می شوند، حتما باید جریمه خود را پرداخت نمایند.

نکته مهم

اگر یک مودی برای یک مدت موقت و یا برای همیشه از پرداخت مالیات عملکرد معاف شده باشد، باز هم باید به منظور شفاف سازی معاملات خود در مهلت تعیین شده اظهارنامه عملکرد خود را ارسال نماید، درصورتی که مودی از ارسال اظهارنامه عملکرد امتناع نماید، جریمه می شود.

10 سوال مهم در زمینه ارسال اظهارنامه عمکرد

احتمالا تا این بخش هنوز پرسش های زیادی در ذهن شما برای ارسال اظهارنامه عملکرد ایجاد شده است، بنابراین ما در ادامه به بررسی 10 پرسش مهم و کاربردی در زمینه اظهارنامه عملکرد می پردازیم.

ارسال به موقع اظهارنامه عملکرد چه مزایایی دارد؟

اگر شما هم می خواهید بدانید که پاداش ارائه به موقع اظهارنامه عملکرد چیست؟ باید بدانید مودیانی که به صورت سه سال پشت سر هم، در تاریخ مشخص شده اظهارنامه عملکرد خود را ارسال نمایند و مبلغ آن را هم پرداخت نمایند، در پایان سال سوم به میزان 5% درصد از مالیات های سه سال قبل خود را به عنوان پاداش یا جایزه ارائه به موقع اظهارنامه عملکرد دریافت خواهند نمود.

مزایای ارسال اظهارنامه عملکرد

مزایای ارسال اظهارنامه عملکرد

چرا افراد معاف از مالیات عملکرد، باید هرساله اظهارنامه عملکرد خود را ارسال نمایند؟

زیرا با ارسال اظهارنامه عملکرد معاملات افرادی که معاف از مالیات عملکرد هستند، شفاف سازی شده و همچنین از انجام کار های غیر قانونی و پول شویی جلوگیری می شود.

اظهارنامه عملکرد چند وقت پس از ارسال بررسی می شود؟

شاید برای شما هم سوال باشد که اصلا اظهارنامه عملکرد چگونه رسیدگی می شود؟ نحوه رسیدگی به اظهارنامه عملکرد به این صورت می باشد، که پس از ارسال اظهارنامه عملکرد توسط مودیان، ممیزان مالیاتی تا مدت زمان یک سال زمان دارند که اظهارنامه مورد نظر را بررسی نمایند. پس از این که اظهارنامه به صورت دقیق بررسی شد، ممیزان مالیات تعلق گرفته به مودیان را اعلام می نمایند.

آیا امکان اصلاح اظهارنامه عملکرد وجود دارد؟

بله. اگر اشتباه در اظهارنامه عملکرد وجود داشته باشد، مودی می تواند تا مدت زمان یک ماه پس از ارسال اظهارنامه عملکرد، اشتباهاتی که در ثبت اظهارنامه رخ داده است را اصلاح نماید. اگر ممیز مالیاتی در اظهارنامه اشتباه پیدا نماید، مودی مشمول علی الراس می شود.

آیا امکان اعتراض به مبلغ اظهارنامه عملکرد وجود دارد؟

بله، پس از اعلام مبلغ مالیات بر عملکرد توسط ممیز مالیاتی، مودی می تواند به مالیات تعیین شده اعتراض نماید.

مهلت پرداخت مبلغ اظهارنامه عملکرد، تا چه زمانی می باشد؟

مودی باید حداکثر تا مدت زمان سه ماه پس از اعلام مبلغ مالیات بر عملکرد توسط ممیز مالیاتی، مبلغ مالیات متعلق به خود را پرداخت نماید.

مهلت پرداخت اظهارنامه عملکرد

مهلت پرداخت اظهارنامه عملکرد

مالیات علی الراس چست؟

اگر مدارک و اسنادی که مودی در هنگام ارسال اظهارنامه عملکرد ارائه می دهد دارای نقص باشد و یا مطابق قوانین و آیین نامه های مربوطه تنظیم نشده باشد، توسط دفاتر مالیاتی قبول نمی شود و ممیز مالیاتی با توجه به معیار ها و قوانین مالیاتی مالیات واحد تجاری مورد نظر را تعیین می نماید. به این نوع روش  محاسبه مالیات عملکرد، رسیدگی از طریق علی الراس گفته می شود.

مشاغل گروه اول در ارسال اظهارنامه عملکرد، چه افرادی می باشند؟

مشاغل گروه اول خود دارای چند دسته می باشند. دسته اول مشاغلی می باشند که میزان کل فروش آن ها بیشتر از 30 میلیارد ریال شده باشد یا 10 برابر درآمد مشمول مالیات آن ها بیشتر از 30 میلیارد ریال شده باشد.

دسته دوم مشاغلی می باشند که دارای کارت بازرگانی هستند و جزء صادرکنندگان و وارد کنندگان می باشند.

دسته سوم شامل افرادی می باشد که دارای کارخانه، هتل، بیمارستان، زایشگاه، کلینیک تخصصی، صرافی، فروشگاه زنجیره ای و معدن هستند.

افرادی که دارای شریک می باشند، چگونه باید اظهارنامه عملکرد خود را ارسال نمایند؟

نحوه ارسال اظهارنامه عملکرد برای افرادی که در کسب و کار خود دارای شریک هستند، بدین طریق می باشد که تمام شرکا باید به صورت جداگانه اظهارنامه عملکرد تهیه و ارسال کنند.

نرخ مالیات بردرآمد اشخاص حقوقی به چه صورت می باشد؟

 

شرح نرخ مالیات بر درآمدنرخ مالیات بردرآمد
نرخ مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی مطابق ماده 10525% سود مشمول مالیات
نرخ مالیات بر درآمد شرکت های بورسی ماده 14322.5% سود مشمول مالیات
نرخ مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی دارای بیش از 20% سهام شناور آزاد مطابق ماده 14320% سود مشمول مالیات
نرخ مالیات بر درآمد شرکت های فرابورس مطابق ماده 14323.75% سود مشمول مالیات
نرخ مالیات بر درآمد شرکت های تعاونی متعارف و سهامی عام مطابق تبصره 6 ماده 10518.75% سود مشمول مالیات
نرخ مالیات بر درآمد سود حاصل از فروش کالا در بورس کالا22.5% سود مشمول مالیات
نرخ مالیات بر درآمد شرکت های موضوع ماده 132 ق م م باتوجه به درآمد ابرازی0

نکته: لازم به ذکر می باشد که شرکت های تعاونی دانش آموزی، کارمندی، کشاورزی، عشایری، صیادی و کارگری از پرداخت مالیات عملکرد معاف می باشند.

نتیجه گیری

تمام اشخاص حقیقی و حقوقی باید در پایان هر دوره مالی پس از محاسبه کلیه سود و زیان های خود از طریق معاملات و رویداد های مالی در طول دوره مالی مورد نظر، 25 درصد از مبلغ سود خالص خود را به عنوان اظهارنامه عملکرد پرداخت نمایند.

مهلت ارسال اظهارنامه مالیاتی عملکرد حداکثر تا 4 ماه پس از پایان هر سال مالی می باشد و درصورتی که مودی تا مدت زمان مشخص شده اظهارنامه عملکرد را ارسال ننماید، جریمه خواهد شد. نحوه ارسال اظهارنامه عملکرد نیز به صورت آنلاین و از طریق سازمان امور مالیاتی کشور می باشد.

در انتها امیدواریم این مطالب راه گشا بوده و شما عزیزان، با انتشار آن برای علاقه‌مندان این عرصه در بالا بردن اطلاعات عمومی افراد سهمی داشته باشید. در ادامه اگر نظری در مورد مطالب ذکرشده داشته و یا می‌خواهید قسمتی از آن را تکمیل نمایید. با درج نظر خود ما را همراهی کنید. 

دسترسی به مقالات مرتبط:

{ "@context": "https://schema.org", "@type": "FAQPage", "mainEntity": [{ "@type": "Question", "name": "اظهارنامه عملکرد چیست؟", "acceptedAnswer": { "@type": "Answer", "text": "اظهارنامه عملکرد یک نوع اظهارنامه مالیاتی می باشد و تمام اشخاص حقیقی و حقوقی باید در پایان هر دوره مالی پس از محاسبه کلیه سود و زیان های خود از طریق معاملات و رویداد های مالی در طول دوره مالی مورد نظر، 25 درصد از مبلغ سود خالص خود را به عنوان اظهارنامه عملکرد پرداخت نمایند." } },{ "@type": "Question", "name": "چه افرادی باید اظهارنامه عملکرد تهیه کنند؟", "acceptedAnswer": { "@type": "Answer", "text": "مشمولین تهیه اظهارنامه عملکرد به دو دسته افراد حقیقی و افراد حقوقی تقسیم می شوند. افراد حقیقی شامل کسانی می شوند که دارای یک کسب و کار بوده و از طریق این کسب و کار درآمد کسب می نمایند. افراد حقوقی شامل کسانی می شوند شرکتی به نام آن ها ثبت شده است." } },{ "@type": "Question", "name": "مهلت پرداخت مبلغ اظهارنامه عملکرد، تا چه زمانی می باشد؟", "acceptedAnswer": { "@type": "Answer", "text": "مودی باید حداکثر تا مدت زمان سه ماه پس از اعلام مبلغ مالیات توسط ممیز، مبلغ مالیات متعلق به خود را پرداخت نماید." } }] }

تماس

قیمت

دمو

کاتالوگ

×

ما منتظر تماس شما هستیم تا ...

تماس با مشاوران تماس با فرداد

 • شرایـط کاری و نیـازهای ویـژه سـازمان شما را بشنویم.
 • به سوالهای شما در مورد ارزش آفرینی نرم افزار پاسخ دهیم.
 • بر اساس تجربه موفق نرم افزار فرداد در صنایع مختلف بهترین پیشنهاد را برای افزایش بهره وری سازمان به شما ارائه دهیم.
 • با توجه به نیازهای اختصاصی شما، به شما در انتخاب بهترین راهکارها کمک کنیم.