آموزش تهیه و ارسال اظهارنامه مالیاتی

اظهارنامه مالیاتی چیست؟ 100% آموزش ارسال اظهارنامه مالیاتی| فرداد

اگر نمی توانید امور مالیاتی خود را مدیریت کنید، منتظر باشید تا به راحتی پول خود را از دست بدهید! امور مالیاتی و حل چالش های موجود بر سر پرداخت و محاسبه آن یکی از پر رنگ ترین دغدغه های بسیاری از صاحبان کسب و کارهای کوچک تا بزرگ است. از طرفی نیز مهمترین منبع درآمد دولت مالیات است و بسته به نوع کسب و کار و گردش هزینه ها، نحوه محاسبه مالیات نیز پیچیده تر می شود.

 به همین دلیل کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی باید با نحوه تنظیم اظهارنامه مالیاتی آشنایی داشته باشند. چون اگر مبلغ درستی را در سامانه مالیات عملکرد ثبت نکنید، ممکن است در قبال جریمه یا مجازات نیز مسئول باشید.

 با مطالعه مقاله اظهار نامه مالیاتی متوجه خواهید شد که چه کسانی باید اظهارنامه مالیاتی را تنظیم و ارسال کنند. اگر شما نیز موظف به تکمیل اظهارنامه مالیاتی هستید با فراگیری این آموزش می توانید با خیال راحت به ادامه فعالیت کسب و کار خود بپردازید و قدم در راه موفقیت بگذارید.

معرفی انواع اظهارنامه مالیاتی و مدارک لازم برای تکمیل اظهارنامه مالیاتی نیز از دیگر مباحثی است که در این مقاله به توضیح آن پرداخته ایم.

خواندن مقاله اظهارنامه مالیاتی را به چه کسانی پیشنهاد می کنیم؟
 • صاحبان کسب و کار
 • حسابداران و اشخاص حقیقی و حقوقی
 • کارمندانی که مسئول تکمیل اظهارنامه مالیاتی هستند

مالیات چیست؟

بیشتر کشورها در راستای اداره و تامین بودجه مخارج عمومی و انجام فعالیت های دولت، دارای سیستم مالیاتی هستند. طبق تعریف OECD (سازمان همکاری و توسعه اقتصادی) مالیات پرداختی الزامی و بلاعوض است که شخص یا موسسه تجاری ملزم به پرداخت آن به دولت و اداره دارایی هستند.

به عبارت دیگر دولت به کمک های مالی مردم برای اداره کشور نیاز دارد و از طریق دریافت مالیات در قالب سود بر درآمد و دارایی تامین می کند.

از نظر اقتصادی، مالیات ثروت را از خانوارها یا مشاغل به دولت منتقل می کند. این کار موجب هم می تواند موجب افزایش رشد اقتصادی  و هم کاهش رفاه اقتصادی شود. در نتیجه، مالیات موضوعی است که بسیار مورد بحث است. از جمله مزایای پرداخت مالیات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • از این درآمد برای رشد اقتصادی جامعه استفاده می شود
 • دولت را قادر می سازد تا فعالیت های رفاهی انجام دهد
 • بودجه برنامه هایی برای کمک به توسعه و حمایت از کشور را فراهم می کند
 • منابعی را برای بهبود امکانات زیرساختی فراهم می کند

سال مالیاتی چیست؟

با تغییر مکرر معافیت های مالیاتی، به نظر می رسد دانستن اینکه سال مالیاتی چیست به شما کمک می کند تا رسید، صورت های مالی و سایر اسناد مورد نیاز برای تهیه اظهارنامه مالیاتی را جمع آوری کنید.

سال مالیاتی به یک دوره حسابداری سالانه و 12 ماهه ای گفته می شود که طبق ماده 155 قانون مالیات های مستقیم برای نگهداری سوابق، گزارش درآمد و هزینه است که اظهارنامه مالیاتی را پوشش می دهد.

نکته مهم

اغلب سال مالیاتی در شرکت ها از ابتدای فروردین آغاز و به 29 اسفند همان سال منتهی می شود.

در تعریف سال مالیاتی نکته ای که باید در نظر داشت، تفاوت محاسبه سال مالیاتی برای اشخاص حقیقی و حقوقی است. همچنین در هر شرکت ممکن است آغاز سال مالیاتی با شرکت دیگر متفاوت باشد، ولی همیشه مدت زمان آن 12 ماه است.

محاسبه سال مالیاتی اشخاص حقوقی: این اشخاص می توانند به طور دلخواه سال مالی خود را در اساسنامه فعالیتشان ثبت کنند. مثلا از ابتدای مهر ماه تا پایان شهریور سال بعد را به عنوان سال مالیاتی مشخص کنند.

چرا که این دسته از افراد مانند باشگاه های ورزشی ممکن است در دوره خاصی مثل آغاز و پایان لیگ ورزشی فعالیت و درآمد داشته باشند. بنابراین می توانند خودشان دوره مالیاتی را تعیین نمایند.

محاسبه سال مالیاتی اشخاص حقیقی: دوره مالیاتی اشخاص حقیقی بر اساس قانون مالیات مستقیم از 1 فروردین ماه هر سال آغاز و پایان آن 29 اسفند همان سال خواهد بود که اشخاص حقیقی می توانند اطلاعات مالی را در فرم اظهارنامه مالیاتی طبق دستورات ثبت و ارائه کنند.

نکته مهم: گزینه ای برای انتخاب بازه زمانی در اظهارنامه مالیاتی وجود ندارد و برای سازمان مالیاتی عدم فعالیت و درآمد شما در بازه زمانی خاصی از سال مالیاتی تفاوتی نمی کند.

اظهارنامه مالیاتی چیست؟

اظهارنامه مالیات سند و فرم ثبت شده گزارش درآمد، هزینه ها و سایر اطلاعات مربوط به مالیات است که هر سال به صورت آنلاین برای محاسبه میزان مالیات به وزارت دارایی ارسال می شود.

اظهارنامه مالیاتی ترجمه عبارت انگلیسی Tax Returns است و در بیشتر کشورها افراد یا مشاغل با دستمزد، سود سرمایه، بهره، سود سهام یا سودهای دیگر قابل گزارش، موظف به پرداخت سالانه مبلغی به سازمان دارایی هستند.

اظهارنامه مالیاتی چیست

اظهارنامه مالیاتی چیست

نکته مهم

مشاهده اظهارنامه عملکرد به مالیات دهندگان اجازه می دهد بدهی مالیاتی خود را محاسبه کنند، برنامه پرداخت مالیات را برنامه ریزی کنند یا درخواست باز پرداخت برای پرداخت بیش از حد مالیات داشته باشند.

 با آموزش تنظیم اظهارنامه مالیات و رعایت نکات زیر می توانید مالیات خود را از اولین قدم در کار خود مدیریت کنید:

 1. سعی کنید از اولین روز آغاز کار خود یک ساختار قانونی صحیح برای پرداخت مالیات انتخاب کنید.
 2. اطمینان حاصل کنید ثبت نام ارسال اظهارنامه عملکرد خود را در زمان مناسب انجام داده اید، چرا که ارسال دیر هنگام برگه و مدارک مالیاتی می تواند منجر به پرداخت جریمه و به بار آمدن هزینه شود.
 3. مدارک و مستندات مربوط به مالیات را برای اقدامات امور مالیاتی آماده کنید، به این ترتیب می توانید اقدامات صحیحی انجام دهید و نظارت مناسبی بر روند انجام آن داشته باشید.
 4. قبل از فرا رسیدن زمان ارسال اظهارنامه مالیاتی عاقلانه ترین کار این است که مالیات ها را تخمین بزنید و کمی بیشتر از حاشیه سود صرفه جویی کنید.
 5. به دنبال مشاوری متخصص قبل از فرا رسیدن مهلت ارسال اظهارنامه مالی باشید. یک مشاور می تواند به شما در پس انداز مالیات کمک کند.

انواع اظهارنامه مالیاتی

برابر با قانون مالیات بر ارزش افزوده و مالیات های مستقیم، از سال 91 فرم اظهارنامه مالیات از طریق اینترنت و به صورت الکترونیکی قابل ارسال است.

در زمان مراجعه به سایت اظهارنامه الکترونیک، هر شخص حقوقی و حقیقی به تناسب موقعیت فردی و شغلی خود باید یکی از انواع فرم اظهارنامه مالیات مخصوص به خود را پر کند.

در ایران تقسیم بندی مالیات به دو دسته مالیات مستقیم و مالیات غیر مستقیم تقسیم می شود.

مالیات مستقیم:

پرداخت کننده و مودی مالیاتی یک نفر است و مشخصات پرداخت کننده معلوم است. مالیات مستقیم خود به دو دسته مالیات بر دارایی و مالیات بر درآمد تقسیم می شود.

الف: مالیات بر دارایی: ثروت مودی یا پرداخت کننده مالیات مبنای مالیات بر دارایی است و به دو دسته زیر تقسیم می شود:

 • مالیات بر ارث: دریافت مالیات از اموال و دارایی شخص که بعد از فوت وی باقی می ماند، مالیات بر ارث مهمترین نوع مالیات بر دارایی است.
 • مالیات حق تمبر: یکی دیگر از شیوه های دریافت مالیات، از طریق الصاق و ابطال تمبر بر روی اسناد و مدارک است که هم دولت از این طریق درآمدی کسب می کند و هم به مدارک و اسناد  اعتبار رسمی و قانونی داده می شود.

نکته: مالیات حق تمبر به صورت مستقیم از خود مودی به حساب دولت واریز نمی شود.


ب: مالیات بر درآمد: مبنای این نوع از مالیات، درآمد شرکت و افراد است. مالیات بر درآمد ممکن است به صورت مجموع درآمدهای شخص دریافت شود و یا هر کدام از درآمدها به صورت جداگانه دریافت شود. مالیات بر درآمد به گروه های زیر تقسیم می شود:

 • مالیات بر درآمد کشاورزی
 • مالیات بر درآمد حقوق
 • مالیات بر درآمد املاک
 • مالیات بر درآمد مشاغل
 • مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی
 • مالیات بر درآمدهای اتفاقی

مالیات غیر مستقیم:

پرداخت این دسته از مالیات به صورت غیر محسوس و غیر مستقیم به سازمان امور مالیاتی است. این دسته از مالیات بر روی قیمت کالا و خدمات اضافه می شود. از جمله مواردی که می توان در مالیات غیر مستقیم به آن اشاره کرد شامل:

 • مالیات بر مصرف
 • مالیات بر ارزش افزوده
 • حقوق و عوارض گمرکی

برای درک بیشتر، توضیح برخی از انواع اظهارنامه مالیاتی به شرح زیر می باشد:

اظهارنامه عملکرد اشخاص حقیقی: بنابر ماده قانونی 57 و 100، این نوع اظهارنامه در دو قالب اظهارنامه مشارکتی و انفرادی قابل ارائه است.

همچنین آخرین مهلت ارائه اظهارنامه عملکرد به اداره دارایی پایان خرداد ماه سال بعد است.

اظهارنامه مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی: تمام اشخاص حقوقی وظیفه دارند تا 4 ماه بعد از پایان سال مالی که معمولاً حدود تیر ماه است، اظهارنامه حساب های سود و زیان خود را به سازمان امور مالیاتی ارائه دهد و مالیات خود را پرداخت کنند.

نکته مهم

اشخاص حقوقی که کسب و کار آنها منحل شده، ظرف 6 ماه از تاریخ انحلال ثبت در اداره ثبت مهلت دارند تا اظهارنامه مالیاتی خود را پرداخت کنند.

اظهارنامه مالیات خودرو: در پایان سال کلیه صاحبان تاکسی، خودروهای باری، خودروهای راه سازی و عمومی موظف به پرداخت مالیات درآمد کسب شده خود هستند.

این افراد با در دست داشتن مدارک لازم و مراجعه به دفاتر پست یا دفاتر پیشخوان دولت می توانند اقدام به خود اظهاری مالیات کنند.

اظهارنامه متوفی: وارث فرد متوفی وظیفه دارد اظهارنامه را ظرف مدت 1 سال از تاریخ فوت متوفی تهیه کند و کلیه اقلام ماترک متوفی را با تعیین میزان ارزش آن به همراه تاریخ و زمان فوت به همراه دیگر مدارک لازم برای سازمان امور مالیاتی ارسال کند.

اظهارنامه عملکرد املاک: طبق ماده 80 اظهارنامه مالیاتی، کلیه افرادی که بر روی ملک خود معاملاتی انجام می دهند موظف به ارسال اظهارنامه مالیاتی خود ظرف 30 روز از تاریخ انجام معامله هستند.

اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده: مشمولین قانون مالیات بر ارزش افزوده هر 3 ماه یک بار با فرجه 15 روزه موظف هستند از طریق سامانه، اظهارنامه ارزش افزوده را ارسال کنند تا با پرداخت به موقع مالیات خود، مشمول جریمه دیرکرد پرداخت نشوند.

اظهارنامه مالیاتی اصلاحی: اگر مودی (پرداخت کننده) متوجه شود در ترازنامه یا حساب های سود و زیان ارسال شده به سازمان دارایی اشتباهاتی به وجود آمده است، برای اصلاح اظهارنامه اولیه می تواند ظرف مدت 1 ماه از تاریخ انقضاء مهلت تسلیم، اظهارنامه مالی اصلاحی را تنظیم کند.

اظهارنامه مالیاتی برآوردی: زمانی که مالیات دهنده اقدام به ارسال اظهارنامه مالیاتی نکند، از طرف سازمان امور مالیاتی برای مودی اظهارنامه ای به صورت برآورد پرداخت مالیات تنظیم می شود.

خود اظهاری چیست؟

یکی از روش های ارائه اظهارنامه مالیاتی که به عنوان یک امتیاز برای مودیان محسوب می شود، خود اظهاری مالیاتی است. در روش خود اظهاری مالیاتی مودیان حقیقی و حقوقی با ارسال مدارک لازم به سازمان امور مالیاتی در جهت محاسبه و پرداخت مالیات، پیش قدم می شوند.

خود اظهاری مالیاتی

خود اظهاری یکی از روش های ارائه اظهارنامه مالیاتی است که امتیاز بالایی برای مودیان دارد

در روش خود اظهاری اشخاص حقیقی و حقوقی بدون هیچ کم و کاستی میزان مالیات خود را بدون دخالت کارشناسان مالیاتی اعلام می کنند.

پس از بررسی مدارک ارسال شده توسط کارشناسان مالیاتی و عدم تخلف از قوانین در روش خود اظهاری، پرداخت مالیات بر اساس مقدار اعلام شده برای شخص در نظر گرفته می شود.

نکته مهم

شرکت هایی که به مدت 3 سال از طرف سازمان امور مالیاتی اظهارنامه آنها مورد تایید باشد و اعتراضی به مالیات خود نداشته باشند، 5% به آنها جایزه خوش حسابی برای پرداخت مالیات تعلق می گیرد.

مدارک لازم جهت ثبت خود اظهاری

 • تکمیل فرم درخواست گواهی ثبت خود اظهاری
 • تصویر آگهی ثبت شرکت به همراه آخرین تغییرات در روزنامه رسمی
 • برگه نتایج آزمون انطباق با استاندارد از آزمایشگاه مورد تایید سازمان استاندارد
 • تصویر گواهی و یا آگهی ثبت نام یا علامت تجاری در روزنامه رسمی
 • تصاویر مدارک، مستندات و تفاهم نامه های فی مابین، چنانچه محصول تحت لیسانس یا به سفارش تولید شود
 • تصاویر ثبت ها، گواهی ها و نشان های دریافت شده مرتبط با محصول از سایر سازمان ها
 • شرح دقیق مشخصات فنی کالا
 • اسناد تکمیلی خود ارزیابی های صورت گرفته جهت اثبات و تداوم انطباق کالا با استانداردهای لازم
 • شرح مشخصات افراد با تجربه و متخصص شاغل، با ذکر سوابق علمی و مستندات

مراحل تکمیل اظهارنامه مالیاتی چگونه است؟

فرض کنید زمان ارسال اظهارنامه عملکرد مالی فرا رسیده و باید به سامانه الکترونیکی اظهارنامه مراجعه کنید. اولین قدم اطمینان از اتصال اینترنت به رایانه است.

پس از مراجعه به سامانه عملیات الکترونیکی، مودیان باید اظهارنامه را دانلود و سپس نرم افزار اظهارنامه مالیاتی را که در سه نسخه اظهارنامه مالی اشخاص حقیقی، اشخاص حقوقی و املاک ارائه می شود، به نسبت موقعیت شغلی و فردی خود دانلود کنند.

حالا نوبت به ورود داده های درخواستی در سیستم اظهارنامه مربوطه می رسد که باید در نهایت دقت این اطلاعات ثبت شود. یکی دیگر از مراحل اظهارنامه که بسیار نیز مهم می باشد، دریافت اطلاعات هویتی از سامانه ثبت نام مالیات است. در قدم بعد لازم است مودیان حقوقی ترازنامه و جدول های مالی خود را تکمیل کنند.

چاپ و بررسی نسخه پیش نویس اظهارنامه مالی و ارسال نهایی اطلاعات به سازمان امور مالیاتی کشور از دیگر مراحل فرآیند ارسال اظهارنامه است.

با دریافت کد رهگیری و صدور الکترونیکی قبض مالیاتی، کلیه مراحل ارسال اظهارنامه با موفقیت به پایان می رسد و امکان پرداخت قبض مالیاتی به صورت الکترونیکی برای شما فراهم است.

اظهارنامه عملکرد چیست؟

اظهارنامه عملکرد برای افراد و سازمان ها تنظیم می شود. در صورت تنظیم اظهارنامه برای اشخاص، از آن تحت عنوان بیانیه مالیات خود ارزیابی یا اظهارنامه مالیاتی شخصی یاد می شود و در صورتیکه برای سازمان ها تنظیم شود به عنوان اظهارنامه مالیاتی مشارکت یا اظهارنامه مالیات شرکت شناخته می شود. در واقع اظهارنامه عملکرد یکی از انواع اظهارنامه مالیاتی است.

اشخاص باید در سامانه عملیات الکترونیکی مالیاتی ثبت نام کنند. بعد از تایید اطلاعات و تشکیل پرونده در اداره امور مالیاتی، با دریافت کد اقتصادی، شخص با عنوان مودی مالیاتی شناخته می شود.

طبق ماده 110 قانون مالیات مستقیم، اشخاص حقوقی ظرف مدت حداکثر 4 ماه پس از پایان سال مالی باید اظهارنامه مالیاتی خود را تهیه و ارسال کنند.

در صورت عدم ارسال به موقع اظهارنامه عملکرد، مودی طبق ماده 192 باید 30 درصد از میزان مالیات پرداختی را به عنوان جریمه پرداخت کنند.

نکته مهم

حداکثر مهلت قانونی ارسال اظهارنامه مالیاتی عملکرد برای اشخاص حقوقی 31/04 و برای اشخاص حقیقی 31/03 در هر سال شمسی است.

فرم اظهارنامه مالیاتی

در داخل فرم اظهارنامه مالیاتی 26 مورد به شرح زیر طراحی شده است:

بخش ۱: پرداخت ‌های مربوط به این اظهارنامهبخش ۲: اطلاعات مجوزهای تأسیس و بهره‌برداریبخش ۳: اسامی اعضای هیئت مدیره و مدیر عاملبخش ۴: فهرست دفاتر رسمی ثبت شده
بخش ۵: جزییات پذیرش بورس سهامبخش ۶: درآمد هایی که مالیات آن ‌ها قبلاً به صورت مقطوع پرداخت شده استبخش ۷: درآمد های معافبخش ۸: استهلاک زیان سنواتی
بخش ۹: معافیت‌ها و بخشودگی‌های مالیاتیبخش ۱۰: توسعه، نوسازی و بازسازی واحد های صنعتی و معدنی (ماده ۱۳۸ قانون مالیات مستقیم)بخش ۱۱: معافیت ‌ها و بخشودگی ‌های درآمد حاصل از فعالیت‌ های خارج از کشور (کسر از مالیات مقرر) تبصره ماده ۱۸۰ ق.م.م. (قانون مالیات مستقیم)بخش ۱۲: فعالیت ‌های حاصل از توافقنامه‌ های مالیاتی موضوع ماده ۱۶۸ ق.م.م.
بخش ۱۳: ثبت کمک‌ های مالی پرداختیبخش ۱۴: ترازنامهبخش ۱۵: صورت سود و زیانبخش ۱۶: گردش حساب سود و زیان انباشته
بخش ۱۷: موجودی مواد و کالابخش ۱۸: سرمایهبخش ۱۹: انواع محصولات اصلی به ترتیب بیشترین فروشبخش ۲۰ : بهای تمام شده کالای فروش رفته
بخش ۲۱: بهای تمام شده کار انجام شده پیمانکاری و خدماتبخش ۲۲: تعداد کارکنانبخش ۲۳: درآمد ناخالص پیمانکاری و ارائه خدمتبخش ۲۴: فهرست صادرات و ما به ازاء دریافتی
بخش ۲۵: اطلاعات مالک یا مالکینبخش ۲۶: اطلاعات سرمایه‌گذاری خارجی__

آموزش تکمیل اظهارنامه مالیاتی

فرض کنید زمان ارسال اظهارنامه عملکرد مالی فرا رسیده و باید به سامانه الکترونیکی اظهارنامه مراجعه کنید. اولین قدم اطمینان از اتصال اینترنت به رایانه است.

پس از مراجعه به سامانه عملیات الکترونیکی، مودیان باید اظهارنامه مربوطه را دانلود کنند و سپس نرم افزار اظهارنامه مالیاتی را که در سه نسخه اظهارنامه مالی اشخاص حقیقی، اشخاص حقوقی و املاک ارائه می شود را نسبت به موقعیت شغلی و فردی خود دانلود کنند.

حالا نوبت به ورود داده های درخواستی در سیستم اظهارنامه مربوطه می رسد که باید در نهایت دقت این اطلاعات ثبت شود.

یکی دیگر از مراحل اظهارنامه که بسیار نیز مهم می باشد، دریافت اطلاعات هویتی از سامانه ثبت نام مالیات است. در قدم بعد لازم است مودیان حقوقی ترازنامه و جدول های مالی خود را تکمیل کنند.

چاپ و بررسی نسخه پیش نویس اظهارنامه مالی و ارسال نهایی اطلاعات به سازمان امور مالیاتی کشور از دیگر مراحل فرآیند ارسال اظهارنامه است.

با دریافت کد رهگیری و صدور الکترونیکی قبض مالیاتی، کلیه مراحل ارسال اظهارنامه با موفقیت به پایان می رسد و امکان پرداخت قبض مالیاتی به صورت الکترونیکی برای شما فراهم خواهد شد.

آموزش تکمیل اظهارنامه مالیاتی

آموزش تکمیل اظهارنامه مالیاتی

راهنمای ثبت نمونه اظهارنامه مالیاتی

با وجود اینکه چند سالی از تغییر نحوه ارسال اظهارنامه مالیات می گذرد، اما هنوز نحوه پر کردن اظهارنامه مالی سوال بسیاری از مودیان است.

بنابراین لازم است مودیان مالیاتی برای تکمیل ثبت نام، مراحل تنظیم اظهارنامه مالیات را بیاموزند. به این منظور، نخستین کار پیش ثبت نام شماره اقتصادی و دریافت کد اقتصادی است.

بعد از تایید اطلاعات در مرحله پیش ثبت نام، شما پاکت نامه ای دریافت می کنید که حاوی اطلاعات کاربری شما است.

بعد از ثبت نام نهایی شماره اقتصادی، اطلاعات ثبت نام در سیستم تایید می شود و نوبت به دریافت و تکمیل اظهارنامه الکترونیکی مالیات می رسد.

شما می توانید اظهارنامه مالیات را طبق توضیحاتی که در ادامه آن را شرح خواهیم داد، تکمیل کنید و بعد از ارسال آن، کد رهگیری را دریافت کنید.

بعد از مشاهده لیست اظهارنامه مالیاتی با کد رهگیری و ورود به سایت مالیات با نام کاربری و کلمه عبور، نوبت به دریافت و پرداخت قبوض پرداختی مالیات به صورت اینترنتی می رسد.

در صفحه اول فرم اظهارنامه عملکرد باید مشخصات شخصی خود را وارد کنید و اطلاعات شرکاء را نیز در صفحه دوم ثبت کنید.

هزینه ها و میزان درآمد در صفحه سوم وارد می شود و نکته ای که باید در نظر بگیرید، ثبت بازه زمانی در قسمت تاریخ است.

درآمدهای جانبی را باید در قسمت سایر درآمدها داخل فرم وارد کنید و بر اساس جدول مربوطه در فرم های اظهارنامه مالیاتی، باید مجموعه هزینه را نوشته و مالیات تعلق گرفته را از مالیات پرداختی کسر و در قسمت مانده وارد کنید.

مدارک مورد نیاز تکمیل اظهارنامه مالیاتی

 • کلیه مدارک شرکت، اجاره نامه ها و مجوزهایی که توسط مراجع ذی صلاح صادر شده است.
 • مدارک قانونی شرکت از جمله اساسنامه شرکت با آخرین تغییرات و موضوع فعالیت شرکت
 • سند قانونی یا اجاره نامه شرکت
 • کپی شناسنامه و کارت ملی اعضای هیئت مدیره و صاحبان امضاء و اسنادی که بار قانونی آن تعهدی است
 • گواهی ترازنامه اشخاص حقیقی و حقوقی
 • صورت گردش عملکرد و سود و زیان کلیه اشخاصی که مکلف به تنظیم اظهارنامه عملکرد طبق قانون هستند
 • مبلغ فروش و درآمد داخل و خارج از کشور
 • گواهی گردش حساب که مهر موسسه یا شرکت بر روی آن باشد
 • صورت بهای تمام شده خدمات یا کالای ساخته شده و فروش رفته
 • کلیه قراردادهایی که شرکت با اشخاص حقیقی و حقوقی، دولتی یا خصوصی اعمال کرده است
 • کد رهگیری و شماره ثبت دفاتر قانونی
 • گردش حساب تعدیلات سنواتی و مانده سود و زیان دوره قبل
 • مدارک و سند پرداخت مالیات هایی که در دوره های گذشته پرداخت شده و برای کسر مالیات به تایید سازمان امور مالیاتی رسیده باشد
 • ارسال کارت بازرگانی در صورت وجود
 • رمز عبور، کد کاربری و کد رهگیری پیش ثبت نام
 • گواهی حساب های سال های قبل مودی مالیاتی برای بررسی ممیز اداره مالیات
 • دیگر اسناد مورد نیاز که به تشخیص اداره دارایی باید تهیه شود

چه کسانی باید اظهارنامه مالیاتی پر کنند؟

طبق قوانین مالیاتی ایران، کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی زیر موظف به تنظیم و ارسال اظهارنامه مالیاتی هستند:

 • کلیه افراد حقیقی و حقوقی که در ایران مشغول به فعالیت تجاری هستند.
 • اشخاص غیر ایرانی که در ایران به روش های مختلف مانند واگذاری امتیازات موفق به کسب درآمد شده اند.
 • اشخاص حقیقی و حقوقی مقیم در ایران که دارای فعالیت در داخل و خارج از کشور هستند
 • افرادی که در خارج از ایران اقامت دارند و فعالیت و درآمد آنها از طریق ایران می باشد.

از سوی دیگر برخی از افراد نیز هستند که ملزم به تنظیم و ارائه اظهارنامه مالیاتی نیستند. این افراد و گروه ها شامل شهرداری ها، موسسات دولتی، شرکت های تعاونی کارگری، کارمندی، دانش آموزی، عشایری و صیادی و همچنین سازمان هایی که بودجه آنها از طرف دولت تامین می شود.

برنامه ریزی مالیاتی چیست؟

برنامه ریزی مالیاتی فعالیت ها و تجزیه و تحلیل وضعیت مالی یک سازمان یا شرکت است که با برنامه ریزی قبلی جهت به حداقل رساندن بدهی های مالیاتی انجام می شود. از طریق برنامه ریزی مالیاتی کلیه عناصر مالی در کنار هم با کارآمدترین روش ممکن مالیاتی کار می کنند.

برنامه ریزی مالیاتی

برنامه ریزی مالیاتی فواید بسیاری مانند کاهش نرخ مالیات دارد.

نکته مهم

هدف از برنامه ریزی مالیاتی در حقیقت تضمین بهره وری مالیاتی است که معمولاً توسط مشاوران حرفه ای مالیاتی انجام می شود.

به طور معمول استراتژی های برنامه ریزی مالیاتی، برای کمک به کسب و کارها در جهت رسیدن به اهداف مالی و تجاری است. برنامه ریزی مالیاتی علاوه بر کمک به ثبت و ارسال بهتر اظهارنامه مالیاتی، در مشاغل کوچک و بزرگ نیز نقش مهمی در دستیابی به موارد زیر دارد:

 • کاهش نرخ مالیات
 • کنترل بیشتر در هنگام پرداخت مالیات
 • کاهش میزان درآمد مشمول مالیات

نکته ای که باید به خاطر داشته باشید این است که همیشه قوانین جدید و هزینه های متغیر وجود دارد، بنابراین بررسی های منظم مهم هستند.

پرداخت اظهارنامه مالیاتی 98

همان طور که تا این قسمت مطلب متوجه شدید، سازمان امور مالیاتی بر اساس هزینه ها و درآمد انجام شده اشخاص حقیقی و حقوقی طی مدت یک سال مالی و گزارشاتی که در پرونده اظهارنامه مالیاتی خود ارائه می کنند، مبلغی را به عنوان مالیات پرداختی تعیین می کند.

یکی از سوالاتی که مودیان می پرسند درباره نحوه پرداخت مالیات است.

مودیان می توانند در زمان ارسال اظهارنامه مالیاتی خود در سامانه الکترونیکی اظهارنامه مالیاتی درخواست صدور قبض مالیاتی کنند و با مراجعه به لینک دریافت قبض مالیاتی و ارائه شماره پیگیری ثبت نام شماره اقتصادی و شماره رهگیری لیست پرداخت مالیات را دریافت و از طریق سامانه پرداخت الکترونیک مالیات یا دستگاه POS اقدام به پرداخت مالیات خود کنند.

مهلت ارسال اظهارنامه مالیاتی

تا پیش از اصلاحات مهلت ارسال اظهارنامه مالیاتی، کلیه اشخاص حقوقی و صاحبان مشاغل بر اساس ماده 177 قانون مالیات مستقیم، تا پایان تیر ماه فرصت داشتند تا به صورت الکترونیکی و با مراجعه به سایت اداره مالیات، اظهارنامه مالیاتی خود را تسلیم و مالیاتی که به آنها تعلق گرفته را پرداخت کنند.

اما بر اساس اصلاحات جدید قانون مالیات های مستقیم صاحبان مشاغل و اشخاص حقیقی مهلت ارائه اظهارنامه مالیاتی از 1 تیر به 31 خرداد تغییر کرده است.

مودیان در جهت بهره مندی از معافیت و هر نوع تسهیلات مالیاتی باید در موعد مقرر قانونی اظهارنامه مالیاتی خود را ارائه کنند.

مهلت اصلاح اظهارنامه مالیاتی

بر اساس تبصره ماده 226 قانون مالیات های مستقیم، مودیان مالیاتی می توانند در صورتی که در محاسبات و ثبت سود و زیان خود در گزارشات اظهارنامه مالیاتی اشتباهی شده باشد، ظرف مدت 1 ماه از تاریخ تسلیم اظهارنامه مالیاتی نسبت به اصلاح اشتباه در محاسبات اقدام کند.

اما باید دقت داشته باشید که تاریخ اظهارنامه اصلاحی ملاک نیست، بلکه تاریخ تسلیم اظهارنامه اولی در نظر گرفته می شود.

متاسفانه برخی از مودیان از مواد و تبصره اصلاح اظهارنامه مالیاتی برداشت اشتباه می کنند و گاهی تصور می کنند می توانند کلیه اسناد و اطلاعات را دوباره وارد کنند.

اگر در اظهارنامه اصلاحی سندی ثبت شود که تاریخ آن پس از تاریخ اول تسلیم اظهارنامه باشد، سازمان امور مالیاتی آن را رد می کند.

به یاد داشته باشید

در پایان و با مطالعه این مقاله، نکته ای که هنگام شروع کسب و کاری جدید باید به آن توجه کنید، ثبت نام مناسب برای انواع مالیات است. برای جلوگیری از مجازات های احتمالی نیز، مالیات شرکت شما باید همیشه به درستی انجام شود.

بنابراین مهم است که بدانید چه کسرهایی را باید انجام دهید، چه مالیاتی برای ثبت نام و چه زمانی برای تکمیل اظهارنامه مالی شما مناسب است.

به همین دلیل صاحبان مشاغل ترجیح می دهند با یک تیم حسابدار کار کنند تا مطمئن شوند که به موقع و طبق دستورالعمل های قانونی، اظهارنامه مالی ثبت و ارسال می شود.

اگر سوالی دارید

حالا دیگر می دانید که اظهار نامه مالیاتی چیست و چگونه می توانید لیست اظهارنامه مالیاتی خود را به صورت اینترنتی به اداره دارایی ارسال کنید. بنابراین می توانید مالیات خود را به موقع پرداخت کنید.

اما اگر بعد از مطالعه این مقاله باز در تکمیل اظهارنامه مالیاتی خود مشکلی داشتید، می توانید در قسمت دیدگاه سوال خود را مطرح کنید.

  • تیم تحریریه نرم افزار فرداد
   تیم تحریریه نرم افزار فرداد می گوید

   بله
   در صورت نیاز به اصلاح یا حذف یکی از موارد ثبت شده در گزارشات فصلی، ابتدا باید با استفاده از نام کاربری و رمز خود به سایت ارسال گزارشات خرید و فروش فصلی وارد شده و بخش و فصلی که قصد اصلاح اطلاعات آن را دارید انتخاب کنید
   پس از کلیک در صفحه نمایش داده شده اطلاعات کلی گزارش ثبت شده را مشاهده می کنید که باید روی نمایش جزئیات کلیک کنید
   بعد از انجام این کار موارد ثبت شده در گزارش نمایش داده می شود که باید روی موردی که قصد اصلاح دارید کلیک کنید
   بعد از انجام این کار صفحه ای باز می شود که در آن مشخصات طرف حساب، مبلغ فاکتور، ارزش افزوده و … پیش از این ثبت کرده اید نمایش داده می شود. بعد از اصلاح هر مورد از اطلاعات ثبت شده در انتهای صفحه گزینه با ویرایش موافقم را انتخاب و در نهایت دکمه ثبت را فشار دهید. در صورتی هم که قصد حذف مورد انتخاب شده را دارید در انتهای گزینه با حذف موافقم را انتخاب کنید. سپس دکمه حذف را فشار دهید. با انجام این کار مورد مد نظر حذف و یا اصلاح می شود
   به دلیل اینکه شما قبلا این گزارش را ارسال کرده اید نیازی به ثبت نهایی ندارید و در صورتی که به رسید گزارش مربوطه نگاه کنید نتیجه اصلاح یا حذف را مشاهده خواهید کرد

   0
   پاسخ
 1. محمدجوکار
  محمدجوکار می گوید

  سلام خدا قوت خدمت اساتید محترم غرض از مزاحمت بنده درمشاور املاک مشغول هستم و الان 4ساله کهاظهار نامه مالیاتی نتونستم ارسال کنم لطف کنید بنده را راهنمایی کنید .

  0
  پاسخ
 2. محمدجوکار
  محمدجوکار می گوید

  سلام خدا قوت خدمت اساتید محترم غرض از مزاحمت بنده درمشاور املاک مشغول هستم و الان 4ساله کهاظهار نامه مالیاتی نتونستم ارسال کنم لطف کنید بنده را راهنمایی کنید .

  0
  پاسخ
  • تیم تحریریه نرم افزار فرداد
   تیم تحریریه نرم افزار فرداد می گوید

   سلام دوست عزیز

   اظهارنامه مالیاتی باید به صورت سالانه ارسال گردد ، در غیر این صورت فرد جریمه خواهد شد .

   مراحل تکمیل اظهارنامه مالیاتی نیز در مقاله حاضر موجود می باشد .

   0
   پاسخ
  • تیم تحریریه نرم افزار فرداد
   تیم تحریریه نرم افزار فرداد می گوید

   سلام دوست عزیز

   نحوه ثبت اظهار نامه مالیاتی و مدارک مورد نیاز ارائه اظهارنامه مالیاتی در مقاله حاضر شرح داده شده است .

   1+
   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *