بیشتر بخوانید

خواندن این مقاله جذاب را از دست ندهید!

اگر نمی توانید امور مالیاتی خود را مدیریت کنید، منتظر باشید تا به راحتی پول خود را از دست بدهید! امور مالیاتی و حل چالش های موجود بر سر پرداخت و محاسبه آن یکی از پر رنگ ترین دغدغه های بسیاری از صاحبان کسب و کارهای کوچک تا بزرگ است. از طرفی نیز مهمترین منبع درآمد دولت مالیات است و بسته به نوع کسب و کار و گردش هزینه ها، نحوه محاسبه مالیات نیز پیچیده تر می شود.

 به همین دلیل کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی باید با نحوه تنظیم اظهارنامه مالیاتی آشنایی داشته باشند. چون اگر مبلغ درستی را در سامانه مالیات عملکرد ثبت نکنید، ممکن است در قبال جریمه یا مجازات نیز مسئول باشید.

 با مطالعه مقاله اظهار نامه مالیاتی متوجه خواهید شد که چه کسانی باید اظهارنامه مالیاتی را تنظیم و ارسال کنند. اگر شما نیز موظف به تکمیل اظهارنامه مالیاتی هستید با فراگیری این آموزش می توانید با خیال راحت به ادامه فعالیت کسب و کار خود بپردازید و قدم در راه موفقیت بگذارید.

معرفی انواع اظهارنامه مالیاتی و مدارک لازم برای تکمیل اظهارنامه مالیاتی نیز از دیگر مباحثی است که در این مقاله به توضیح آن پرداخته ایم.

خواندن مقاله اظهارنامه مالیاتی را به چه کسانی پیشنهاد می کنیم؟
 • صاحبان کسب و کار
 • حسابداران و اشخاص حقیقی و حقوقی
 • کارمندانی که مسئول تکمیل اظهارنامه مالیاتی هستند

اظهارنامه مالیاتی چیست؟

اظهارنامه مالیات سند و فرم ثبت شده گزارش درآمد، هزینه ها و سایر اطلاعات مربوط به مالیات است که هر سال به صورت آنلاین برای محاسبه میزان مالیات به وزارت دارایی ارسال می شود.

اظهارنامه مالیاتی ترجمه عبارت انگلیسی Tax Returns است و در بیشتر کشورها افراد یا مشاغل با دستمزد، سود سرمایه، بهره، سود سهام یا سودهای دیگر قابل گزارش، موظف به پرداخت سالانه مبلغی به سازمان دارایی هستند.

اظهارنامه مالیاتی چیست

اظهارنامه مالیاتی چیست

نکته مهم

مشاهده اظهارنامه عملکرد به مالیات دهندگان اجازه می دهد بدهی مالیاتی خود را محاسبه کنند، برنامه پرداخت مالیات را برنامه ریزی کنند یا درخواست باز پرداخت برای پرداخت بیش از حد مالیات داشته باشند.

 با آموزش تنظیم اظهارنامه مالیات و رعایت نکات زیر می توانید مالیات خود را از اولین قدم در کار خود مدیریت کنید:

 1. سعی کنید از اولین روز آغاز کار خود یک ساختار قانونی صحیح برای پرداخت مالیات انتخاب کنید.
 2. اطمینان حاصل کنید ثبت نام ارسال اظهارنامه عملکرد خود را در زمان مناسب انجام داده اید، چرا که ارسال دیر هنگام برگه و مدارک مالیاتی می تواند منجر به پرداخت جریمه و به بار آمدن هزینه شود.
 3. مدارک و مستندات مربوط به مالیات را برای اقدامات امور مالیاتی آماده کنید، به این ترتیب می توانید اقدامات صحیحی انجام دهید و نظارت مناسبی بر روند انجام آن داشته باشید.
 4. قبل از فرا رسیدن زمان ارسال اظهارنامه مالیاتی عاقلانه ترین کار این است که مالیات ها را تخمین بزنید و کمی بیشتر از حاشیه سود صرفه جویی کنید.
 5. به دنبال مشاوری متخصص قبل از فرا رسیدن مهلت ارسال اظهارنامه مالی باشید. یک مشاور می تواند به شما در پس انداز مالیات کمک کند.

انواع اظهارنامه مالیاتی

برابر با قانون مالیات بر ارزش افزوده و مالیات های مستقیم، از سال 91 فرم اظهارنامه مالیات از طریق اینترنت و به صورت الکترونیکی قابل ارسال است.

در زمان مراجعه به سایت اظهارنامه الکترونیک، هر شخص حقوقی و حقیقی به تناسب موقعیت فردی و شغلی خود باید یکی از انواع فرم اظهارنامه مالیات مخصوص به خود را پر کند.

در ایران تقسیم بندی مالیات به دو دسته مالیات مستقیم و مالیات غیر مستقیم تقسیم می شود.

مالیات مستقیم:

پرداخت کننده و مودی مالیاتی یک نفر است و مشخصات پرداخت کننده معلوم است. مالیات مستقیم خود به دو دسته مالیات بر دارایی و مالیات بر درآمد تقسیم می شود.

الف: مالیات بر دارایی: ثروت مودی یا پرداخت کننده مالیات مبنای مالیات بر دارایی است و به دو دسته زیر تقسیم می شود:

 • مالیات بر ارث
 • مالیات حق تمبر

ب: مالیات بر درآمد: مبنای این نوع از مالیات، درآمد شرکت و افراد است. مالیات بر درآمد ممکن است به صورت مجموع درآمدهای شخص دریافت شود و یا هر کدام از درآمدها به صورت جداگانه دریافت شود. مالیات بر درآمد به گروه های زیر تقسیم می شود:

 • مالیات بر درآمد کشاورزی
 • مالیات بر درآمد حقوق
 • مالیات بر درآمد املاک
 • مالیات بر درآمد مشاغل
 • مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی
 • مالیات بر درآمدهای اتفاقی
نکته مهم

مالیات حق تمبر به صورت مستقیم از خود مودی به حساب دولت واریز نمی شود.

مالیات غیر مستقیم:

پرداخت این دسته از مالیات به صورت غیر محسوس و غیر مستقیم به سازمان امور مالیاتی است. این دسته از مالیات بر روی قیمت کالا و خدمات اضافه می شود. از جمله مواردی که می توان در مالیات غیر مستقیم به آن اشاره کرد شامل:

 • مالیات بر مصرف
 • مالیات بر ارزش افزوده
 • حقوق و عوارض گمرکی

برخی از انواع اظهارنامه مالیاتی به شرح زیر می باشد:

 • اظهارنامه عملکرد اشخاص حقیقی
 • اظهارنامه مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی
 • اظهارنامه مالیات خودرو
 • اظهارنامه متوفی
 • اظهارنامه عملکرد املاک
 • اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده
 • اظهارنامه مالیاتی اصلاحی
 • اظهارنامه مالیاتی برآوردی
نکته مهم

اشخاص حقوقی که کسب و کار آنها منحل شده، ظرف 6 ماه از تاریخ انحلال ثبت در اداره ثبت مهلت دارند تا اظهارنامه مالیاتی خود را پرداخت کنند.

مراحل تکمیل اظهارنامه مالیاتی چگونه است؟

مراحل تکمیل اظهارنامه مالیاتی به شرح زیر می باشد.

 1. دانلود اظهارنامه مربوطه از سامانه عملیات الکترونیکی
 2. دانلود یکی از نسخه های نرم افزار اظهارنامه مالیاتی با توجه به موقعیت شغلی و فردی مؤدی
 3. ورود اطلاعات در نرم افزار
 4. دریافت اطلاعات هویتی از سامانه ثبت نام مالیات
 5. چاپ و بررسی نسخه پیش نویس اظهارنامه مالی و ارسال نهایی اطلاعات به سازمان امور مالیاتی کشور
 6. دریافت کد رهگیری و صدور الکترونیکی قبض مالیاتی
 7. پرداخت قبض مالیاتی به صورت الکترونیکی

آموزش تکمیل اظهارنامه مالیاتی

برای تکمیل اظهارنامه مالیاتی، پس از مراجعه به سامانه الکترونیکی و دانلود اظهارنامه، مؤدی باید با توجه به موقعیت شغلی و فردی خود، یکی از نسخه های نرم افزار اظهارنامه مالیاتی را دانلود نماید. در مرحله بعد مؤدی باید اطلاعات مورد نیاز در سیستم اظهارنامه مالیاتی را تکمیل نموده و سپس اطلاعات هویتی خود را از سامانه ثبت نام مالیات دریافت نماید. در نهایت با دریافت کد رهگیری و صدور الکترونیکی قبض، مؤدی می تواند به صورت الکترونیکی قبض خود را پرداخت نماید.

آموزش تکمیل اظهارنامه مالیاتی

آموزش تکمیل اظهارنامه مالیاتی

راهنمای ثبت نمونه اظهارنامه مالیاتی

با وجود اینکه چند سالی از تغییر نحوه ارسال اظهارنامه مالیات می گذرد، اما هنوز نحوه پر کردن اظهارنامه مالی سوال بسیاری از مودیان است.

بنابراین لازم است مودیان مالیاتی برای تکمیل ثبت نام، مراحل تنظیم اظهارنامه مالیات را بیاموزند. به این منظور، نخستین کار پیش ثبت نام شماره اقتصادی و دریافت کد اقتصادی است.

بعد از تایید اطلاعات در مرحله پیش ثبت نام، شما پاکت نامه ای دریافت می کنید که حاوی اطلاعات کاربری شما است.

بعد از ثبت نام نهایی شماره اقتصادی، اطلاعات ثبت نام در سیستم تایید می شود و نوبت به دریافت و تکمیل اظهارنامه الکترونیکی مالیات می رسد.

شما می توانید اظهارنامه مالیات را طبق توضیحاتی که در ادامه آن را شرح خواهیم داد، تکمیل کنید و بعد از ارسال آن، کد رهگیری را دریافت کنید.

بعد از مشاهده لیست اظهارنامه مالیاتی با کد رهگیری و ورود به سایت مالیات با نام کاربری و کلمه عبور، نوبت به دریافت و پرداخت قبوض پرداختی مالیات به صورت اینترنتی می رسد.

در صفحه اول فرم اظهارنامه عملکرد باید مشخصات شخصی خود را وارد کنید و اطلاعات شرکاء را نیز در صفحه دوم ثبت کنید.

هزینه ها و میزان درآمد در صفحه سوم وارد می شود و نکته ای که باید در نظر بگیرید، ثبت بازه زمانی در قسمت تاریخ است.

درآمدهای جانبی را باید در قسمت سایر درآمدها داخل فرم وارد کنید و بر اساس جدول مربوطه در فرم های اظهارنامه مالیاتی، باید مجموعه هزینه را نوشته و مالیات تعلق گرفته را از مالیات پرداختی کسر و در قسمت مانده وارد کنید.

چه کسانی باید اظهارنامه مالیاتی پر کنند؟

طبق قوانین مالیاتی ایران، کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی زیر موظف به تنظیم و ارسال اظهارنامه مالیاتی هستند:

 • کلیه افراد حقیقی و حقوقی که در ایران مشغول به فعالیت تجاری هستند.
 • اشخاص غیر ایرانی که در ایران به روش های مختلف مانند واگذاری امتیازات موفق به کسب درآمد شده اند.
 • اشخاص حقیقی و حقوقی مقیم در ایران که دارای فعالیت در داخل و خارج از کشور هستند
 • افرادی که در خارج از ایران اقامت دارند و فعالیت و درآمد آنها از طریق ایران می باشد.

از سوی دیگر برخی از افراد نیز هستند که ملزم به تنظیم و ارائه اظهارنامه مالیاتی نیستند. این افراد و گروه ها شامل شهرداری ها، موسسات دولتی، شرکت های تعاونی کارگری، کارمندی، دانش آموزی، عشایری و صیادی و همچنین سازمان هایی که بودجه آنها از طرف دولت تامین می شود.

اگر مجموع مبلغ فروش کالا و خدمات شخص در طی سال گذشته، 30 برابر بیشتر از درآمد مشمول مالیات قبل از کسر معافیت، طبق آخرین برگ مالیات قطعی عملکرد سال 1391 و به بعد که تا تاریخ پایان دی ماه سال قبل از شروع سال مالیاتی ابلاغ شده باشد، بیشتر از مبلغ سی میلیارد ریال باشد، این شخص در گروه اول قرار می گیرد.
اگر مجموع مبلغ فروش کالا و خدمات شخص در طی سال گذشته، 30 برابر بیشتر از درآمد مشمول مالیات قبل از کسر معافیت، طبق آخرین برگ مالیات قطعی عملکرد سال 1391 و به بعد که تا تاریخ پایان دی ماه سال قبل از شروع سال مالیاتی ابلاغ شده باشد، بیشتر از مبلغ دو میلیارد ریال تا سی میلیارد ریال باشد، این شخص در گروه اول قرار می گیرد.
گروه سوم افرادی می باشند، که جزءگروه اول و دوم نمی باشند . در ادامه به معرفی نحوه ثبت اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه سوم می پردازیم.

فرایند تکمیل اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه سوم

اشخاص حقیقی که در گروه سوم قرار می گیرند، برای تکمیل اظهارنامه مالیاتی خود، باید مراحل زیر را طی نمایند.

مرحله 1: ابتدا افراد باید در سایت سازمان امور مالیاتی کشور ثبت نام نموده و کد رهگیری دریاقت کنند، پس از دریافت کد رهگیری، باید مراحل زیر برای تکمیل فرم های اظهارنامه مالیاتی طی گردد.

ابتدا باید نرم افزار اظهارنامه مالیاتی را اجرا نموده و با انتخاب گزینه اظهارنامه جدید، اطلاعات مورد نیاز را وارد نمایید. لازم به ذکر می باشد که در این بخش در قسمت مؤدی باید گزینه گروه سوم را انتخاب نموده و اگر نوع اظهارنامه انفرادی باشد، باید گزینه خیر را در پاسخ به سوال (آیا شریک دارید؟) انتخاب نمایید. درنهایت گزینه تایید را انتخاب نمایید.

تکمیل اظهارنامه مالیاتی

نحوه تکمیل اظهارنامه مالیاتی به صورت انفرادی

در ادامه نحوه تکمیل اظهارنامه مالیاتی برای اشخاص حقیقی گروه سوم به صورت انفرادی را شرح می دهیم.

مرحله 2: در این مرحله فرمی باز می شود که اطلاعات ثبت شده در مرحله قبل را نمایش می دهد، اگر اطلاعات نمایش داده شده درست باشد، باید گزینه تایید انتخاب شود.

آموزش اظهارنامه مالیاتی

تکمیل اظهارنامه مالیاتی به صورت انفرادی-مرحله دوم

مرحله 3: سپس فرمی باز می شود که دارای چند صفحه می باشد، که به ترتیب می توان اطلاعات هر صفحه را تکمیل نموده و از بالای صفحه، صفحات بعدی را انتخاب کرده و اطلاعات را تکمیل نمود. برخی از قسمت های صفحه اول به صورت اتوماتیک تکمیل شده است و برخی دیگر از قسمت ها خالی بوده و خود مؤدی باید آن را تکمیل نماید. قسمت هایی که حتما باید پر شوند با علامت * مشخص شده اند.

تکمیل اظهارنامه مالیاتی

برخی از قسمت های صفحه اول اظهارنامه مالیاتی به صورت خودکار پرشده است.

مرحله 4: صفحه حاضر که ادامه صفحات فرم قبل می باشد، نیازمند پر کردن اطلاعات بسیار مهم از قبیل شماره حساب و اطلاعات واحد کسبی بوده و باید با دقت بسیار زیاد اطلاعات وارد شود.

آموزش اظهارنامه مالیاتی به صورت انفرادی

در تکمیل اظهارنامه مالیاتی باید قسمت های ستاره دار حتما تکمیل شوند.

مرحله 5: در این مرحله، باید اطلاعات صفحه سوم فرم که شامل وضعیت محل کسب، وضعیت عملکرد و فعالیت در سال و … می باشد، تکمیل گردد. نوع اطلاعاتی که در این بخش وارد می شوند، مشخص می نمایند، که در صفحات بعد چه جداولی باید تکمیل گردند.

آموزش اظهارنامه مالیاتی

نوع اطلاعات وارد شده در این مرحله تعیین کننده نوع جداول صفحات بعد می باشد.

مرحله 6: سپس اطلاعات مرتبط با مجوز های شخص در صفحه چهارم وارد می گردد.

آموزش اظهارنامه مالیاتی

تکمیل اظهارنامه مالیاتی-مرحله ششم

مرحله 7: اگر ملکی که در حال حاضر مؤدی درحال فعالیت در آن می باشد اجاری باشد، باید اطلاعات مربوط به ملک اجاری خود را در صفحه پنجم وارد نماید. درصورتی که شخص خود مالک ملک خود باشد، لازم نیست که اطلاعات این صفحه را تکمیل نماید.

آموزش اظهارنامه مالیاتی

افردی که ملک فعالیت آن ها اجاری می باشد، باید این صفحه را تکمیل نمایند.

مرحله 8: اگر شخص معافیت مالیاتی داشته باشد، می تواند هزینه های معاف از مالیات خود را در صفحه ششم وارد نماید.

تکمیل اظهارنامه مالیاتی

تکمیل اظهارنامه مالیاتی-مرحله هشتم

مرحله 9: شخص باید هزینه های فعالیت های خود را که معاف از مالیات هستند، در صفحه هفتم وارد نماید. البته اگر فرد فعالیتی داشته باشد که مشمول معافیت های مالیاتی باشد.

تکمیل اظهارنامه مالیاتی

هزینه فعالیت های معاف از مالیات باید در صفحه هفتم اظهارنامه مالیاتی وارد شوند.

مرحله 10: اگر شخص کمک های مالی که توسط سازمان امور مالیاتی تعیین و تایید می شوند را انجام داده باشد، اطلاعات آن را باید در صفحه هشتم وارد نماید.

آموزش اظهارنامه مالیاتی

تکمیل اظهارنامه مالیاتی به صورت انفرادی-مرحله دهم

مرحله 11: در این مرحله، اگر شخص مشمول بخشودگی مالیاتی شود، باید اطلاعات آن را در صفحه نهم وارد نماید.

تکمیل اظهارنامه مالیاتی

اشخاصی که مشمول بخشودگی مالیاتی هستند، باید اطلاعات این صفحه را تکمیل نمایند.

مرحله12: شخص باید اطلاعات مربوط به دارایی ها و اموال خود را در صفحه دهم وارد نماید.

آموزش اظهارنامه مالیاتی

تکمیل اظهارنامه مالیاتی به صورت انفرادی-مرحله دوازدهم

مرحله 13: شخص باید اطلاعات مرتبط با هزینه و درآمد خود در طی سال مالی قبل را در این صفحه وارد نماید. این مرحله از اهمیت بالایی برخوردار می باشد، چراکه با توجه به اطلاعات وارد شده، سیستم به صورت اتوماتیک میزان سود و زیان را محاسبه می نماید.

آموزش اظهارنامه مالیاتی

سیستم با توجه به اطلاعات وارد شده در این بخش، میزان سود و زیان را محاسبه می نماید.

مرحله 14: در این صفحه میزان مالیات مؤدی محاسبه شده و مالیات پرداختنی نیز در این صفحه نمایش داده می شود.

آموزش اظهارنامه مالیاتی

تکمیل اظهارنامه مالیاتی به صورت انفرادی-مرحله چهاردهم

مرحله 15: در این صفحه باید اطلاعات مربوط به تکمیل کننده اظهارنامه ثبت گردد.

تکمیل اظهارنامه مالیاتی

اطلاعات مربوط به تکمیل کننده اظهارنامه در این صفحه وارد می شود.

فرایند تکمیل اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه سوم

در ادامه به شرح نحوه تکمیل اظهارنامه نامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه سوم به صورت شراکتی می پردازیم.

افرادی که مالیات کسب و کارشان به صورت شراکتی می باشد، باید فرم اظهارنامه مالیاتی مشارکتی را تکمیل نماید. این فرم ها نیز بسیار شبیه به فرم های اظهارنامه انفرادی می باشد، فقط برخی از بخش های آن دارای تفاوت می باشد.

مرحله 1:  در مرحله اول باید نرم افزار اظهارنامه مالیاتی را باز نموده و اطلاعات شخصی و گروه  مالیات و … را وارد نمایید. در این مرحله گزینه بله را برای پاسخ به سوال آیا شریک دارید انتخاب نمایید.

تکمیل اظهارنامه مالیاتی

در این صفحه باید گزینه بله برای سوال آیا شریک دارید انتخاب شود.

مرحله2: در مرحله بعد همانند اظهارنامه انفرادی اطلاعات صفحات فرم را پرنمایید، تا زمانی که به صفحه ششم فرم برسید، در این صفحه اطلاعات مربوط به هر یک از شرکا و خود مودی که در سازمان امور مالیاتی ثبت گردیده است، نمایش داده می شود. در این بخش امکان ویرایش برخی از بخش ها وجود دارد.

آموزش اظهارنامه مالیاتی

در صفحه 6، اطلاعات مربوط به مؤدی و هر یک از شرکا ثبت شده در سازمان امور مالیاتی، نمایش داده می شود.

مرحله 3: سایر صفحات فرم نیز همانند اظهارنامه انفردی می باشند. فقط به علت اطلاعات موردنیاز در صفحه 13، بند های کمتری در صفحه 12 وجود دارد.

تکمیل اظهارنامه مالیاتی

تکمیل اظهارنامه مالیاتی به صورت اشتراکی-مرحله سوم

مرحله 4: صفحه 13 از اهمیت بالایی برخوردار می باشد، زیرا هریک از شرکا به صورت جداگانه اطلاعات مربوطه را وارد نموده و بدین طریق سهم هریک از شرکا به صورت اتوماتیک محاسبه و نمایش داده خواهد شد.

آموزش اظهارنامه مالیاتی

هریک از شرکا به صورت جداگانه اطلاعات مربوطه را در این صفحه وارد می نمایند.

مرحله 5: سایر صفحات نیز مشابه اظهارنامه انفرادی بوده و باید تکمیل گردند.

نحوه ارسال اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه سوم

در ادامه به شرح نحوه ارسال اظهارنامه مالیاتی تکمیل شده برای گروه سوم می پردازیم.

مرحله 1: بعد از تکمیل اطلاعات و بررسی و تایید اطلاعات تکمیل شده، باید به صفحه اول نرم افزار اظهارنامه مالیاتی آمده و اظهارنامه تکمیل شده خود را انتخاب نمایید . سپس گزینه (ارسال اطلاعات بدون امضای الکترونیکی به سازمان امور مالیاتی) را انتخاب نمایید.

آموزش اظهارنامه مالیاتی

در این مرحله باید اظهارنامه مالیاتی تکمیل شده خود را انتخاب نمایید.

مرحله 2: در مرحله دوم فرمی بازشده و سوالی با متن آیا از ارسال اظهارنامه مالیاتی اطمینان دارید؟ نمایش داده می شود. پس از تایید ، وارد مرحله بعد می شوید.

آموزش اظهارنامه مالیاتی

ارسال اظهارنامه مالیاتی-مرحله دوم

مرحله 3: در این مرحله شخص باید مشخص نماید که چه میزان از مالیات ابرازی خود را به صورت نقدی پرداخت می نماید. لازم به ذکر می باشد که حداقل باید 40 درصد از کل مالیات ابرازی به صورت نقدی پرداخت گردد. پس از وارد نمودن مبلغ پرداختی، جهت تایید عملیات باید گزینه تایید صدور قبض انتخاب شود. بدین طریق قبض پرداخت مالیات برای شخص صادر خواهد شد.

آموزش اظهارنامه مالیاتی

در این صفحه میزان پرداخت نقدی مالیات ابرازی توسط مؤدی مشخص می شود.

مرحله4: درصورتی که در مرحله قبل شخص مبلغ پرداختنی را کمتر از مالیات ابرازی خود وارد نماید، در این مرحله یک فرم برای تعیین تعداد اقساط جهت پرداخت مبلغ باقی مانده نمایش داده می شود. فرد می تواند حداکثر تا 6 قسط را تعیین نماید.

آموزش اظهارنامه مالیاتی

در این فرم امکان انتخاب تعداد اقساط تا حداکثر 6 قسط امکانپذیر می باشد.

مرحله 5: در نهایت فرمی باز می شود که تعداد اقساط را نمایش داده و با انتخاب گزینه تایید صدور قبض، یک کد رهگیری برای شخص ارسال خوهد شد، که با استفاده از این کد شخص قادر خواهد بود در هر زمان که بخواهد قبوض خود را مشاهده نموده و یا چاپ نماید.

آموزش اظهارنامه مالیاتی

با تایید این مرحله برای مؤدی کد رهگیری صادر خواهد شد.

مدارک مورد نیاز تکمیل اظهارنامه مالیاتی

 • کلیه مدارک شرکت، اجاره نامه ها و مجوزهایی که توسط مراجع ذی صلاح صادر شده است.
 • مدارک قانونی شرکت از جمله اساسنامه شرکت با آخرین تغییرات و موضوع فعالیت شرکت
 • سند قانونی یا اجاره نامه شرکت
 • کپی شناسنامه و کارت ملی اعضای هیئت مدیره و صاحبان امضاء و اسنادی که بار قانونی آن تعهدی است
 • گواهی ترازنامه اشخاص حقیقی و حقوقی
 • صورت گردش عملکرد و سود و زیان کلیه اشخاصی که مکلف به تنظیم اظهارنامه عملکرد طبق قانون هستند
 • مبلغ فروش و درآمد داخل و خارج از کشور
 • گواهی گردش حساب که مهر موسسه یا شرکت بر روی آن باشد
 • صورت بهای تمام شده خدمات یا کالای ساخته شده و فروش رفته
 • کلیه قراردادهایی که شرکت با اشخاص حقیقی و حقوقی، دولتی یا خصوصی اعمال کرده است
 • کد رهگیری و شماره ثبت دفاتر قانونی
 • گردش حساب تعدیلات سنواتی و مانده سود و زیان دوره قبل
 • مدارک و سند پرداخت مالیات هایی که در دوره های گذشته پرداخت شده و برای کسر مالیات به تایید سازمان امور مالیاتی رسیده باشد
 • ارسال کارت بازرگانی در صورت وجود
 • رمز عبور، کد کاربری و کد رهگیری پیش ثبت نام
 • گواهی حساب های سال های قبل مودی مالیاتی برای بررسی ممیز اداره مالیات
 • دیگر اسناد مورد نیاز که به تشخیص اداره دارایی باید تهیه شود

خود اظهاری چیست؟

یکی از روش های ارائه اظهارنامه مالیاتی که به عنوان یک امتیاز برای مودیان محسوب می شود، خود اظهاری مالیاتی است. در روش خود اظهاری مالیاتی مودیان حقیقی و حقوقی با ارسال مدارک لازم به سازمان امور مالیاتی در جهت محاسبه و پرداخت مالیات، پیش قدم می شوند.

خود اظهاری مالیاتی

خود اظهاری یکی از روش های ارائه اظهارنامه مالیاتی است که امتیاز بالایی برای مودیان دارد

در روش خود اظهاری اشخاص حقیقی و حقوقی بدون هیچ کم و کاستی میزان مالیات خود را بدون دخالت کارشناسان مالیاتی اعلام می کنند.

پس از بررسی مدارک ارسال شده توسط کارشناسان مالیاتی و عدم تخلف از قوانین در روش خود اظهاری، پرداخت مالیات بر اساس مقدار اعلام شده برای شخص در نظر گرفته می شود.

نکته مهم

شرکت هایی که به مدت 3 سال از طرف سازمان امور مالیاتی اظهارنامه آنها مورد تایید باشد و اعتراضی به مالیات خود نداشته باشند، 5% به آنها جایزه خوش حسابی برای پرداخت مالیات تعلق می گیرد.

برنامه ریزی مالیاتی چیست؟

برنامه ریزی مالیاتی فعالیت ها و تجزیه و تحلیل وضعیت مالی یک سازمان یا شرکت است که با برنامه ریزی قبلی جهت به حداقل رساندن بدهی های مالیاتی انجام می شود. از طریق برنامه ریزی مالیاتی کلیه عناصر مالی در کنار هم با کارآمدترین روش ممکن مالیاتی کار می کنند.

برنامه ریزی مالیاتی

برنامه ریزی مالیاتی فواید بسیاری مانند کاهش نرخ مالیات دارد.

نکته مهم

هدف از برنامه ریزی مالیاتی در حقیقت تضمین بهره وری مالیاتی است که معمولاً توسط مشاوران حرفه ای مالیاتی انجام می شود.

به طور معمول استراتژی های برنامه ریزی مالیاتی، برای کمک به کسب و کارها در جهت رسیدن به اهداف مالی و تجاری است. برنامه ریزی مالیاتی علاوه بر کمک به ثبت و ارسال بهتر اظهارنامه مالیاتی، در مشاغل کوچک و بزرگ نیز نقش مهمی در دستیابی به موارد زیر دارد:

 • کاهش نرخ مالیات
 • کنترل بیشتر در هنگام پرداخت مالیات
 • کاهش میزان درآمد مشمول مالیات

نکته ای که باید به خاطر داشته باشید این است که همیشه قوانین جدید و هزینه های متغیر وجود دارد، بنابراین بررسی های منظم مهم هستند.

پرداخت اظهارنامه مالیاتی 98

همان طور که تا این قسمت مطلب متوجه شدید، سازمان امور مالیاتی بر اساس هزینه ها و درآمد انجام شده اشخاص حقیقی و حقوقی طی مدت یک سال مالی و گزارشاتی که در پرونده اظهارنامه مالیاتی خود ارائه می کنند، مبلغی را به عنوان مالیات پرداختی تعیین می کند.

یکی از سوالاتی که مودیان می پرسند درباره نحوه پرداخت مالیات است.

مودیان می توانند در زمان ارسال اظهارنامه مالیاتی خود در سامانه الکترونیکی اظهارنامه مالیاتی درخواست صدور قبض مالیاتی کنند و با مراجعه به لینک دریافت قبض مالیاتی و ارائه شماره پیگیری ثبت نام شماره اقتصادی و شماره رهگیری لیست پرداخت مالیات را دریافت و از طریق سامانه پرداخت الکترونیک مالیات یا دستگاه POS اقدام به پرداخت مالیات خود کنند.

مهلت ارسال اظهارنامه مالیاتی

تا پیش از اصلاحات مهلت ارسال اظهارنامه مالیاتی، کلیه اشخاص حقوقی و صاحبان مشاغل بر اساس ماده 177 قانون مالیات مستقیم، تا پایان تیر ماه فرصت داشتند تا به صورت الکترونیکی و با مراجعه به سایت اداره مالیات، اظهارنامه مالیاتی خود را تسلیم و مالیاتی که به آنها تعلق گرفته را پرداخت کنند.

اما بر اساس اصلاحات جدید قانون مالیات های مستقیم صاحبان مشاغل و اشخاص حقیقی مهلت ارائه اظهارنامه مالیاتی از 1 تیر به 31 خرداد تغییر کرده است.

مودیان در جهت بهره مندی از معافیت و هر نوع تسهیلات مالیاتی باید در موعد مقرر قانونی اظهارنامه مالیاتی خود را ارائه کنند.

مهلت اصلاح اظهارنامه مالیاتی

بر اساس تبصره ماده 226 قانون مالیات های مستقیم، مودیان مالیاتی می توانند در صورتی که در محاسبات و ثبت سود و زیان خود در گزارشات اظهارنامه مالیاتی اشتباهی شده باشد، ظرف مدت 1 ماه از تاریخ تسلیم اظهارنامه مالیاتی نسبت به اصلاح اشتباه در محاسبات اقدام کند.

اما باید دقت داشته باشید که تاریخ اظهارنامه اصلاحی ملاک نیست، بلکه تاریخ تسلیم اظهارنامه اولی در نظر گرفته می شود.

متاسفانه برخی از مودیان از مواد و تبصره اصلاح اظهارنامه مالیاتی برداشت اشتباه می کنند و گاهی تصور می کنند می توانند کلیه اسناد و اطلاعات را دوباره وارد کنند.

اگر در اظهارنامه اصلاحی سندی ثبت شود که تاریخ آن پس از تاریخ اول تسلیم اظهارنامه باشد، سازمان امور مالیاتی آن را رد می کند.

مدارک لازم جهت ثبت خود اظهاری

 • تکمیل فرم درخواست گواهی ثبت خود اظهاری
 • تصویر آگهی ثبت شرکت به همراه آخرین تغییرات در روزنامه رسمی
 • برگه نتایج آزمون انطباق با استاندارد از آزمایشگاه مورد تایید سازمان استاندارد
 • تصویر گواهی و یا آگهی ثبت نام یا علامت تجاری در روزنامه رسمی
 • تصاویر مدارک، مستندات و تفاهم نامه های فی مابین، چنانچه محصول تحت لیسانس یا به سفارش تولید شود
 • تصاویر ثبت ها، گواهی ها و نشان های دریافت شده مرتبط با محصول از سایر سازمان ها
 • شرح دقیق مشخصات فنی کالا
 • اسناد تکمیلی خود ارزیابی های صورت گرفته جهت اثبات و تداوم انطباق کالا با استانداردهای لازم
 • شرح مشخصات افراد با تجربه و متخصص شاغل، با ذکر سوابق علمی و مستندات

فرم اظهارنامه مالیاتی

در داخل فرم اظهارنامه مالیاتی 26 مورد به شرح زیر طراحی شده است:

بخش ۱: پرداخت ‌های مربوط به این اظهارنامه بخش ۲: اطلاعات مجوزهای تأسیس و بهره‌برداری بخش ۳: اسامی اعضای هیئت مدیره و مدیر عامل بخش ۴: فهرست دفاتر رسمی ثبت شده
بخش ۵: جزییات پذیرش بورس سهام بخش ۶: درآمد هایی که مالیات آن ‌ها قبلاً به صورت مقطوع پرداخت شده است بخش ۷: درآمد های معاف بخش ۸: استهلاک زیان سنواتی
بخش ۹: معافیت‌ها و بخشودگی‌های مالیاتی بخش ۱۰: توسعه، نوسازی و بازسازی واحد های صنعتی و معدنی (ماده ۱۳۸ قانون مالیات مستقیم) بخش ۱۱: معافیت ‌ها و بخشودگی ‌های درآمد حاصل از فعالیت‌ های خارج از کشور (کسر از مالیات مقرر) تبصره ماده ۱۸۰ ق.م.م. (قانون مالیات مستقیم) بخش ۱۲: فعالیت ‌های حاصل از توافقنامه‌ های مالیاتی موضوع ماده ۱۶۸ ق.م.م.
بخش ۱۳: ثبت کمک‌ های مالی پرداختی بخش ۱۴: ترازنامه بخش ۱۵: صورت سود و زیان بخش ۱۶: گردش حساب سود و زیان انباشته
بخش ۱۷: موجودی مواد و کالا بخش ۱۸: سرمایه بخش ۱۹: انواع محصولات اصلی به ترتیب بیشترین فروش بخش ۲۰ : بهای تمام شده کالای فروش رفته
بخش ۲۱: بهای تمام شده کار انجام شده پیمانکاری و خدمات بخش ۲۲: تعداد کارکنان بخش ۲۳: درآمد ناخالص پیمانکاری و ارائه خدمت بخش ۲۴: فهرست صادرات و ما به ازاء دریافتی
بخش ۲۵: اطلاعات مالک یا مالکین بخش ۲۶: اطلاعات سرمایه‌گذاری خارجی _ _
به یاد داشته باشید

در پایان و با مطالعه این مقاله، نکته ای که هنگام شروع کسب و کاری جدید باید به آن توجه کنید، ثبت نام مناسب برای انواع مالیات است. برای جلوگیری از مجازات های احتمالی نیز، مالیات شرکت شما باید همیشه به درستی انجام شود.

بنابراین مهم است که بدانید چه کسرهایی را باید انجام دهید، چه مالیاتی برای ثبت نام و چه زمانی برای تکمیل اظهارنامه مالی شما مناسب است.

به همین دلیل صاحبان مشاغل ترجیح می دهند با یک تیم حسابدار کار کنند تا مطمئن شوند که به موقع و طبق دستورالعمل های قانونی، اظهارنامه مالی ثبت و ارسال می شود.

اگر سوالی دارید

حالا دیگر می دانید که اظهار نامه مالیاتی چیست و چگونه می توانید لیست اظهارنامه مالیاتی خود را به صورت اینترنتی به اداره دارایی ارسال کنید. بنابراین می توانید مالیات خود را به موقع پرداخت کنید.

اما اگر بعد از مطالعه این مقاله باز در تکمیل اظهارنامه مالیاتی خود مشکلی داشتید، می توانید در قسمت دیدگاه سوال خود را مطرح کنید.

دسترسی به مقالات مرتبط:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram
{ "@context": "https://schema.org", "@type": "FAQPage", "mainEntity": [{ "@type": "Question", "name": "اظهارنامه مالیاتی چیست؟", "acceptedAnswer": { "@type": "Answer", "text": "اظهارنامه مالیات سند و فرم ثبت شده گزارش درآمد، هزینه ها و سایر اطلاعات مربوط به مالیات است که هر سال به صورت آنلاین برای محاسبه میزان مالیات به وزارت دارایی ارسال می شود." } },{ "@type": "Question", "name": "خود اظهاری چیست؟", "acceptedAnswer": { "@type": "Answer", "text": "یکی از روش های ارائه اظهارنامه مالیاتی که به عنوان یک امتیاز برای مودیان محسوب می شود، خود اظهاری مالیاتی است. در روش خود اظهاری مالیاتی مودیان حقیقی و حقوقی با ارسال مدارک لازم به سازمان امور مالیاتی در جهت محاسبه و پرداخت مالیات، پیش قدم می شوند." } },{ "@type": "Question", "name": "اموزش تکمیل اظهارنامه مالیاتی و مراحل آن چگونه است؟", "acceptedAnswer": { "@type": "Answer", "text": "مراحل تکمیل اظهارنامه مالیاتی به صورت زیر است: 1- ابتدا اتصال خود را به اینترنت چک کنید 2- به سامانه عملیات الکترونیکی مالیاتی مراجعه کنید 3- نرم افزار اظهارنامه مالیاتی را با توجه به نوع اشخاص حقیقی و اشخاص حقوقی و املاک است دانلود کنید 4- داده های خود را در سیستم اظهارنامه وارد کنید 5- دریافت اطلاعات هویتی از سامانه ثبت نام مالیات" } },{ "@type": "Question", "name": "مدارک مورد نیاز تکمیل اظهارنامه مالیاتی", "acceptedAnswer": { "@type": "Answer", "text": "1- کلیه مدارک شرکت، اجاره نامه ها و مجوزهایی که توسط مراجع ذی صلاح صادر شده است. 2- مدارک قانونی شرکت از جمله اساسنامه شرکت با آخرین تغییرات و موضوع فعالیت شرکت 3- سند قانونی یا اجاره نامه شرکت 4-کپی شناسنامه و کارت ملی اعضای هیئت مدیره و صاحبان امضاء و اسنادی که بار قانونی آن تعهدی است 5- گواهی ترازنامه اشخاص حقیقی و حقوقی " } },{ "@type": "Question", "name": "مهلت ارسال اظهارنامه مالیاتی", "acceptedAnswer": { "@type": "Answer", "text": "تا پیش از اصلاحات مهلت ارسال اظهارنامه مالیاتی، کلیه اشخاص حقوقی و صاحبان مشاغل بر اساس ماده 177 قانون مالیات مستقیم، تا پایان تیر ماه فرصت داشتند تا به صورت الکترونیکی و با مراجعه به سایت اداره مالیات، اظهارنامه مالیاتی خود را تسلیم و مالیاتی که به آنها تعلق گرفته را پرداخت کنند." } }] }

تماس

قیمت

دمو

کاتالوگ

×

ما منتظر تماس شما هستیم تا ...

تماس با مشاوران تماس با فرداد

 • شرایـط کاری و نیـازهای ویـژه سـازمان شما را بشنویم.
 • به سوالهای شما در مورد ارزش آفرینی نرم افزار پاسخ دهیم.
 • بر اساس تجربه موفق نرم افزار فرداد در صنایع مختلف بهترین پیشنهاد را برای افزایش بهره وری سازمان به شما ارائه دهیم.
 • با توجه به نیازهای اختصاصی شما، به شما در انتخاب بهترین راهکارها کمک کنیم.