بیشتر بخوانید

خواندن این مقاله جذاب را از دست ندهید!

افرادی که به معاملات تجاری و پرداخت ها مشغولند به دنبال روش پرداخت تجاری هستند که قابلیت اطمینان بالا داشته و بتواند جایگزین سایر روش ها نظیر چک باشد. از این رو سفته در بسیاری موارد می‌تواند به عنوان سند تجاری معتبر مورد استفاده قرار گیرد. در ادامه به پاسخ این سوال که سفته چیست؟ خواهیم پرداخت.

سفته چیست و چگونه باید از آن استفاده کرد؟ قوانین استفاده از سفته، نحوه خرید و نوشتن سفته ، نحوه وصول سفته، انواع کارکرد سفته، مزایای سفته نسبت به چک، نمونه سفته و… از موضوعاتی است که در این مقاله بررسی می‌کنیم.

خواندن مقاله انواع سفته را به چه کسانی پیشنهاد می کنیم؟

مدیران مالی شرکت ها
حسابداران
افرادی که از سفته استفاده می کنند.

سفته چیست؟

امروزه به دلیل گسترش مبادلات مالی، اسناد تجاری مختلفی در بین مردم رواج یافته است. هدف استفاده از این اسناد، ساده‌سازی معاملات است. یعنی اگر یک فرد نیاز به جابه‌جایی پول یا مبادله مالی تحت شرایط خاصی دارد باید بتواند از یکی از ابزار های رایج استفاده کند. از این میان می‌توان به چک، سفته، برات، ضمانت‌نامه بانکی و.. اشاره نمود. هریک از موارد بالا، کاربرد ویژه ای دارد.

سفته یکی از قدیمی ترین و ساده ترین اسناد تجاری است که معامله گران می‌توانند از آن جهت اطمینان در معاملات نیز استفاده نمایند.

بر خلاف سایر اسناد تجاری، استفاده از سفته به سادگی امکان پذیر است.

به وسیله سفته، شخص صادرکننده تعهد می نماید که در زمان مشخصی که روی سَفته ثبت می‌شود، مبلغی را به دریافت کننده سفته بپردازد. پس در حقیقت سَفته معادل پول نیست، بلکه تعهدی است که طبق آن شخص، می پذیرد در زمان مشخص، مبلغی را باید پرداخت نماید. در صورتی که صادر کننده سفته از پرداخت آن سر باز زند، دریافت کننده می‌تواند با پیگیری های لازم قضایی، پول خود را درخواست نماید.

امروزه سفته علاوه بر جابجایی پول استفاده های دیگری چون ضمانت کار نیز دارد. از این رو باید در استفاده از آن دقت نمود.

سفته چیست؟

سفته چیست؟

فرق چک با سفته چیست؟

سفته یک سند تجاری است که فرد با درج مبلغ و امضای آن، بدون نیاز به عقد هیچ قرارداد دیگر و وجود شاهدین یا حضور در دفتر ثبت اسناد رسمی، متعهد می‌شود که آن مبلغ را در تاریخ بیان شده به طلبکار خود بپردازد. دلیل استفاده از سفته هرچیزی می‌تواند باشد. یعنی قانون گذار علت صدور سفته را بررسی نمی کند. از این رو سفته را می‌توان بابت بدهی مالی، ضمانت کار یا موارد دیگر استفاده نمود. در حقیقت سفته نوعی قرارداد پرداخت است که در آن فقط مبلغ، زمان، و توضیح مختصری از نحوه جابجایی ذکر می گردد.

پرداخت چک بر عهده بانک است یعنی دارنده چک با مراجعه با بانک می تواند مطالبه دریافت مبلغ را بنماید اما پرداخت سفته برعهده صادرکننده آن می باشد. به عبارت دیگر گیرنده چک با مراجعه به خود صادر کننده باید از او درخواست وجه نقد نماید. وی نمی تواند با مراجعه به بانک درخواست کسر از موجودی کند. محل دریافت وجه نیز اغلب محل کار یا زندگی صادر کننده است.

چک و سفته هر دو از اسناد تجاری هستند که کارکرد شبیه به یکدیگر دارند. اما در قانون اجرای هریک تفاوت هایی وجود دارد.

به طور مثال قانون وصول سفته، جنبه حقوقی و کیفری، وصول، تهیه سفته و… از موارد اختلاف بین چک و سفته می باشند.

در ادامه به بیان تعدادی از مهمترین تفاوت های چک و سفته می‌پردازیم:

 • مبلغ سفته محدود به مبلغ چاپ شده روی آن است، یعنی بیش از مبلغ معین برای هر سَفته قابل پذیرش نیست. اما مبلغ چک نامحدود می‌باشد.
 • اخذ دسته چک دارای مراحل قانونی و بانکی بوده و محدودیت و تشریفات خاص خود را دارد، اما خرید سفته آسان‌تر است.
 • اغلب بانک ها چک مخصوص خود را صادر می نمایند اما سفته تنها توسط بانک ملی ایران منتشر می گردد.
 • اطلاعات روی چک و سفته با یکدیگر متفاوت بوده که به آن خواهیم پرداخت. به عنوان مثال در سفته دو تاریخ، یکی برای تاریخ صدور و دیگری تاریخی برای پرداخت وجود دارد. اما چک فقط محلی برای تاریخ پرداخت دارد.
 • وصول چک در تاریخ سررسید باید در محل بانک صورت گیرد، اما مکان برای وصول سفته می‌تواند به انتخاب طرفین باشد.
 • دسترسی به اطلاعات صادر کننده چک نظیر هویت، نشانی، شماره تماس و… ساده تر از سَفته است.
 • صدور چک جنبه کیفری داشته اما صدور سَفته جنبه حقوقی دارد. یعنی صدور چک بی محل جرم محسوب می‌شود اما عدم پرداخت سفته جرم نیست. عدم پرداخت چک و سفته، هر دو می‌تواند به صدور حکم جلب منجر شود، اما برای صدور کننده سفته، سوء پیشینه کیفری ندارد.
 • دریافت سفته از شعبه بانک مشمول هزینه و مالیات مجزا می‌باشد، هرچه مبلغ سفته بیشتر باشد، هزینه خرید سفته نیز بیشتر است.
 • برای مطالبه چک بی محل در دادگاه و اقامه دعوا، نیاز به گواهی عدم پرداخت از بانک می‌باشد، در حالیکه واخواست سفته بدون دریافت هیچ گواهی از بانک امکان پذیر است.
 • اعتراض به عدم پرداخت سفته مشمول هزینه دو درصد از مبلغ سَفته می‌باشد. اما برگشت چک بدون هزینه است.
 • طبق قوانین بانکی در صورتی که فرد چک بی محل داشته باشد دسته چک جدید در هیچ بانکی برای ایشان صادر نمی‌گردد. اما عدم پرداخت سفته نمی‌تواند باعث این شود که بانک به او سَفته جدید ندهد.
 • امضای سفته قابل انکار است. یعنی اگر فرد ادعا کند که امضای روی سفته مال او نیست نیازی به ارائه دلیل و مستندات برای ادعای خود ندارد. اما صادر کننده چک برای انکار امضا نیاز به ارائه دلایل موجه دارد.

اگر می خواهید اطلاعات خود را درباره چک تکمیل کنید، مقاله چک چیست را مطالعه کنید.

مزایای سفته نسبت به چک چیست؟

 • دریافت سفته سریع و سهولت بیشتری دارد. سفته را می‌توان از بانک یا بسیاری فروشگاه ها و مغازه های سطح شهر تهیه کرد. اما تهیه چک دارای مراحل قانونی و محدودیت های بیشتری است.
 • عدم پرداخت سفته (واخواست سفته) جنبه حقوقی داشته اما صدور چک بی محل جنبه کیفری دارد.
 • همان‌طور که گفته شد واخواست سفته نیاز به مراجعه بانکی ندارد.
نکته مهم

در حقیقت سفته نوعی قرارداد مالی محسوب می‌شود که در آن تنها مبلغ، زمان پرداخت و اطلاعات اشخاص ذکر می‌شود. صادر کننده در موعد مقرر باید بدهی مالی خود را پرداخت نماید. جزئیات قرارداد یا همکاری طرفین در سفته ذکر نمی‌گردد. لازم به ذکر می باشد که در حسابداری اطلاعات سفته ها در نرم افزار دریافت و پرداخت ثبت می شود.

چک بهتر است یا سفته؟

سفته یک سند تجاری تعهد پرداخت می‌باشد. یعنی فرد متعد می‌شود در زمان تعیین شده مبلغ خاصی را به دیگری بدهد. با توجه به تفاوت های چک و سفته که ذکر شد با توجه به نوع مصرف و نکات آن، باید شیوه پرداخت را انتخاب نمایید. چک دارای مجازات کیفری بوده و قابلیت پیگیری راحت تری دارد. قوانین سختگیرانه تری برای صدور و واخواست چک وجود دارد.

این موارد باعث می‌شود که به کارگیری سفته در جامعه کمتر از چک باشد. دریافت کنندگان اسناد تجاری اغلب از چک به جای سفته استفاده می کنند.

یکی از دلایل انتخاب چک بر سفته توسط تجار این است که برگشت زدن چک نسبت به سفته آسان تر است و از طریق بانک انجام می گیرد.

سفته بهتر است یا چک؟ در سفته چیست؟

به کارگیری سفته در جامعه کمتر از چک است.

انواع سفته چیست؟

در پاسخ به پرسش انواع سفته چیست؟ باید بگوییم که سفته بر حسب مبالغی که روی آن چاپ شده تقسیم بندی می‌شود. به طور مثال انواع سفته از نظر مبلغ عبارتند از سفته یک میلیون ریالی، ده میلیون ریالی، بیست میلیون ریالی و …

همچنین سفته از لحاظ کاربرد بر انواع مختلفی تقسیم می گردد: سفته استخدام، سفته تضمین حسن انجام کار، سفته اجرای تعهدات، سفته پرداخت دیون، سفته معاملات و…

در همه موارد فوق ظاهر سفته یکسان است اما کاربرد آنها متفاوت است. به معرفی چند نوع از مهم‌ترین انواع سفته از نظر کاربرد می‌پردازیم.

سفته بابت حسن انجام کار

بسیاری از شرکت‌ها جهت حسن استخدام نیروی جدید از وی طلب چک یا سفته می نمایند. این نوع سفته، سفته حسن انجام کار نام دارد و به این دلیل اخذ می گردد که کارفرما از انجام درست و بدون ایراد کار توسط پرسنل مطمئن گردد. کارفرما در صورت بروز اختلافات یا مشکلات شغلی می‌تواند از سفته ضمانت حسن انجام کار استفاده نماید. بهتر است پرسنل در این نوع سفته ذکر نمایند که سفته بابت حسن انجام کار است. از آن کپی تهیه نموده و سپس تحویل کارفرما دهند.

سفته بابت ضمانت کاری

سفته ضمانت کار اغلب به سفته حسن انجام کار اطلاق می گردد. در بسیاری از قراردادهای همکاری دو سویه، یکی از طرفین از دیگری بابت ضمانت انجام و تکمیل بدون نقص کار، سفته اخذ نموده که به آن نیز سفته ضمانت كارگفته می شود.

سفته معاملاتی

سفته معاملاتی عبارتی است که در بین معامله گران کوتاه مدت بازار رواج دارد. افرادی که به معاملات خرید و فروش در کوتاه مدت مشغول بوده را نوسان گیر نامیده و به این روش آنها سفته بازی نیز گویند.

قوانین سفته چیست؟

ممکن است برای شما هم سوال باشد که قوانین سفته چیست؟سفته به عنوان یکی از مهمترین اسناد تجاری، دارای قوانین اجرایی مخصوصی است. صادر و دریافت کننده سفته باید قبل از استفاده از این قوانین آگاهی یابند. عدم آگاهی از قوانین سفته می‌تواند موجبات سوءاستفاده افراد را فراهم آورد. در ادامه با تعدادی از قوانین و اصطلاحات مهم سفته آشنا خواهیم شد.

احکام سفته چیست؟

منظور از احکام سفته همان قوانین استفاده از سفته است که باید طرفین رعایت نمایند. از آنجا که سفته به عنوان تعهد پرداخت بوده و نه اصل پول، در بسیاری از معاملات مورد استفاده قرار گرفته و ممنوعیت های کمتری داراست. سفته را می‌توان در عناوین مختلفی استفاده کرد. از این رو احکام سفته تعیین کننده چگونگی بهره گیری از این سند تجاری می‌باشد.

حکم سفته حقوقی است یا کیفری؟

سفته بر خلاف چک، دارای حکم حقوقی است. بدین معنا که در صورت عدم پرداخت و شکایت ذی حق، می‌توان حکم جلب دریافت نمود و مجازات لازم را برای صادرکننده اعمال نمود. اما این مجازات جزء سوابق کیفری وی محسوب نشده حتی اگر مجازات آن، زندان باشد.

شکایت از کارفرما بابت گرفتن سفته

دریافت سفته حین استخدام به خودی خود خلاف قوانین نیست. زیرا سفته به عنوان تعهد پرداخت یا ضمانت کار در موارد مختلفی کاربرد دارد. اما این موضوع به معنی عدم عقد قرارداد، نیست. به عبارت دیگر دادن سفته به کارفرما، نمی‌تواند جایگزین عقد قرارداد کاری شود. نداشتن قرارداد می‌تواند دلیلی برای ثبت شکایت از کارفرما باشد. (اگر هنوز نکات مهم در بستن قرارداد را نمی دانید، حتما مقاله قرارداد کار را مطالعه کنید.)

در پایان قرارداد نیز، کارفرما موظف است در صورت تایید فعالیت کارگر، سفته ها را به وی مسترد کند. عدم ارائه سفته به پرسنل می‌تواند دلیل دیگری برای ثبت شکایت از کارفرما باشد. این کار با ثبت اظهارنامه شکایت در دفاتر خدمات قضایی آغاز می گردد. به درخواست عودت سفته که در دفاتر خدمات قضایی توسط پرسنل علیه کارفرما ثبت می گردد دادخواست استرداد سفته گویند.

شکایت از کارفرما بابت گرفتن سفته

شکایت از کارفرما در سفته چیست؟

شرایط به اجرا گذاشتن سفته چیست؟

برای به اجرا گذاشتن سفته لازم است که مطابق قوانین عمل شود، به این صورت که صادر کننده سفته موظف است در تاریخ مذکور، به پرداخت حق دیگری اقدام کند. در صورت استنکاف وی، دارنده سفته می‌تواند با مراجعه به دفاتر اسناد رسمی و یا دفاتر خدمات قضایی واخواست سفته را ارسال نماید. در صورت عدم وصول سفته، دارنده بعد از گذر ده روز از واخواست (به اجرای گذاشتن سفته) می‌تواند با مراجعه با مراجع قضایی دادخواست اجرای سفته را ثبت نماید. برای به اجرا گذاشتن سفته سفته نیازی به تایید بانک نبوده و گیرنده می‌تواند حکم جلب یا توقیف اموال صادر کننده را اخذ نماید.

مراحل به اجرا گذاشتن سفته چیست؟

به اجرا گذاشتن سفته را واخواست می نامند. عبارت واخواست برای سفته و برات کاربرد دارد. اولین گام از مراحل به اجرا گذاشتن سفته، تهیه اوراق اظهارنامه است. این کار با مراجعه به مجتمع قضایی (دفاتر خدمات قضایی) یا دفاتر اسناد رسمی صورت می گیرد. هدف از این کار، ثبت واخواستنامه در دایره واخواست دادگستری می‌باشد. زیرا ثبت شماره و اطلاعات در این سامانه جنبه رسمی به درخواست شما می بخشد.

اگر سفته دارای ظهرنویس یا ضامن باشد یک نسخه از واخواستنامه برای آنان نیز ارسال می‌شود. پس از تکمیل و ارسال اظهارنامه، در تاریخ معین، در صورت عدم پرداخت ارسال کننده به مدت یک سال از گذشت این تاریخ، می‌توان پیگیری حقوقی نمود.

مراحل به اجرا گذاشتن در سفته چیست؟

مراحل به اجرا گذاشتن در سفته چیست؟

مدت زمان به اجرا گذاشتن سفته چقدر است؟

دریافت کننده ظرف ده روز از تاریخ سررسید سفته خود مهلت دارد تا واخواست خود را ثبت نماید. اگر واخواست در این ده روز ثبت نگردد سفته دیگر حکم سند تجاری نداشته بلکه به عنوان سند عادی تلقی می گردد.

در صورتی که پس از گذر مدت زمان ده روزه، صادر کننده به پرداخت دین خود اقدام ننماید، تا یک سال پس از آن می‌توان پیگیری حقوقی نموده و شکایت خود را از وی به ثبت رساند.

انتقال سفته چیست؟

یکی از قابلیت های سفته، امکان انتقال است. انتقال سفته توسط ظهرنویسی انجام می‌شود. شخص می‌تواند به واسطه ظهرنویسی، سفته را به دیگری منتقل نماید.

به واسطه ظهرنویسی، دارنده آن مطالبی نظیر هدف او از انتقال، اطلاعات شخص و امضای وی پست سفته درج می کند.

نکته: صادر کننده سفته و ظهر نویسان آن، همگی دارای مسئولیت در برابر سفته هستند. دریافت کننده سفته در صورت عدم پرداخت، می‌تواند به هریک از صادر کننده یا ظهرنویسان آن و یا همگی آنها برای مراجعه نماید. یعنی مسئولیت پرداخت سفته برعهده همه امضا کنندگان آن می‌باشد.

نحوه نوشتن سفته به چه صورت است؟

خرید و نوشتن سفته خود دارای قواعدی است که عدم اجرای آن می‌تواند سفته را از اعتبار خارج کرده و یا موجب مشکلات قانونی برای صادر کننده شود که از آنها به عنوان مجازات سفته یاد می گردد. از آنجا که عدم رعایت قوانین نوشتن سفته می‌تواند اعتبار سفته را از بین ببرد صادر و دریافت کننده باید دقت کافی در تکمیل آن داشته باشند. ذیل این موضوع به جزییات نحوه نوشتن سفته خواهیم پرداخت:

محتویات سفته

محتویات سفته بر خلاف چک که صرفاً به جابه‌جایی مبلغی دلالت دارد، کاملا مشابه یک سند تعهد پرداختی در دفتر اسناد رسمی می‌باشد. در این سند از پیش آماده صادر کننده متعهد می‌شود که در زمان مشخص مبلغی را فرد خاصی پرداخت نماید. این سه بخش، تشکیل دهنده ارکان اصلی سفته هستند. پس از تکمیل نوشتن سفته و امضای آن، فرد باید دین خود را در تاریخ سررسید پرداخت نماید. دارنده سفته با مراجعه به صادر کننده می‌تواند از او طلب پرداخت بدهی خود را داشته باشد.

مبلغ سفته

در این بخش صادر کننده متعهد می‌شود که مبلغی را باید به شخصی بپردازد. این مبلغ نمی‌تواند بیش از ارزش ذاتی سفته باشد. به عنوان مثال اگر سفته تا مبلغ بیست میلیون ریال تعریف شده باشد، نمی توان در هنگام نوشتن سفته مبلغی بیش از آن را درج نمود. اما کمتر بودن مبلغ از سقف سفته هیچ ایرادی ندارد. ثبت مبلغی بیش از سقف سفته می‌تواند افزایش مالیات را برای صادرکننده به همراه داشته باشد.

مبلغ در سفته چیست؟

مبلغ نمی‌تواند بیش از ارزش ذاتی سفته باشد.

گیرنده سفته

در این بخش صادر کننده ذکر می نماید که سفته در حواله چه شخص یا شرکتی می نویسد. این بخش باید به دقت با ذکر نام و اطلاعات دقیق دریافت کننده تکمیل گردد.

ممکن است سفته در حواله بانک، شرکت یا شخص باشد که در هر صورت باید اطلاعات آن در بخش “به حواله کرد” یادداشت شود. ممکن است که به درخواست دریافت کننده این بخش را سفید بگذارید که بهتر است کمی محتاط باشید. در سفته ضمانت کار در این بخش یادداشت می گردد که بابت سفته ضمانت كار است.

تاریخ صدور سفته

تاریخ صدور سفته، در حقیقت همان تاریخ نوشتن سفته و ارائه به دریافت کننده می‌باشد. این بخش در چک ها وجود ندارد. تاریخ صدور باید حروف بر اساس روز، ماه و سال نوشته شود.

تاریخ پرداخت سفته

تاریخ پرداخت سفته عبارت است از موعد وصول سفته. صادر کننده متعهد می گردد که تا این تاریخ بدهی یا تعهد خود را پرداخت نماید. تاریخ پرداخت نیز باید به حروف ذکر گردد.

امضای صادرکننده سفته

نوشتن سفته بدون امضای صادر کننده هیچ ارزشی ندارد. صادر کننده پس از تکمیل اطلاعات خود نظیر نام، کد ملی، نشانی محل اقامت و محل پرداخت، باید به امضای سفته بپردازد.

از آنجا که امضای سفته قابل انکار است، توصیه می‌شود اعتبار سفته توسط اثر انگشت صادر کننده تضمین گردد.

شرایط نوشتن سفته معتبر چیست؟

یک سفته معتبر باید دارای اطلاعات کامل و صحیح باشد. تکمیل نمودن اطلاعات فوق اولین شرط یک سفته معتبر است. سفته‌ای که دارای بخش‌های خالی باشد وصول نخواهد شد. صحت اطلاعات لازمه داشتن یک سفته معتبر است. حتما اطلاعات نوشته شده را با کارت ملی یا شناسنامه صادرکننده تطبیق دهید.

نحوه نوشتن سفته بابت ضمانت کاری

همان طور که گفته شد سفته ضمانت، حین استخدام یا انجام پروژه‌ای اخذ می گردد.

در هنگام نوشتن سفته ضمانت کاری شما مبلغ و تاریخ صدور و سررسید را ذکر می نمایید. برخی کارفرمایان سفته بدون نام و تاریخ اخذ می نمایند.

اگر نوشتن سفته ضمانت کار، بدون نام گیرنده و تاریخ صورت گردد، وصول آن توسط هر شخصی می‌تواند انجام شود. برای جلوگیری از این ایراد، می‌توان صدور و تحویل سفته ها را در قرارداد کار، ثبت کرد.

طریقه نوشتن سفته بابت ضمانت وام

سفته ضمانت وام عبارت است از سفته ای که بانک از ضامن وام گیرنده جهت تضمین پرداخت اقساط اخذ می نماید. ضامن بهتر است شرایط زیر را در ارائه سفته وام رعایت کند:

 • بر روی سفته عبارت جهت تضمین وام نوشته شود.
 • از سفته وکارت ملی تحویل گیرنده کپی (رونوشت) تهیه گردد.
 • یک رسید همراه با امضا و اثر انگشت دریافت کننده تهیه گردد.
ضمانت در سفته چیست؟

سفته ضمانت وام توسط بانک از ضامن دریافت می شود.

ظهرنویسی سفته چگونه است؟

یکی از قابلیت‌های سفته امکان ظهر نویسی یا انتقال به غیر می‌باشد. دارنده سفته به واسطه پشت نویسی می‌تواند سفته را در اختیار دیگری گذاشته تا وی به وصول آن اقدام نماید.

این ویژگی از اشتراکات سفته و چک می‌باشد.

ظهرنویسی سفته باید توسط کسی انجام شود که سفته در وجه او صادر شده و یا به وی انتقال داده شده است.

نوع دیگری از ظهرنویسی سفته برای ضمانت آن وجود دارد. ظهرنویس با امضای آن متعهد می‌شود که ضمانت پرداخت آن را در صورت عدم توانایی صادرکننده برعهده می‌گیرد.

نمونه سفته

بهترین راه آشنایی با سفته قبل از کار کردن با آن، بررسی چند نمونه سفته با کاربرد های مختلف خود می‌باشد.

نمونه سفته تکمیل شده

نمونه سفته تکمیل شده

نمونه سفته تکمیل شده

نمونه سفته ضمانت

سفته ضمانت از لحاظ ظاهری با سایر سفته ها تفاوتی ندارد. تنها باید بدانید که در آن باید عبارت جهت ضمانت کار یا حسن انجام کار قید گردد.

نمونه فرم تکمیل شده واخواست سفته

واخواست سفته عبارت است از ثبت اظهارنامه در مراجع قضایی برای طلب نقد کردن سفته. مهلت واخواست ده روز پس از تاریخ سررسید می‌باشد.

نمونه دادخواست سفته

در صورتی که صادرکننده سفته پس از ثبت واخواست اقدام به پرداخت ننماید، دارنده می‌تواند با ارائه دادخواست به مراجع قضایی شکایت خود را به اطلاع دادگاه برساند. مابقی مراحل شکایت، به صورت حقوقی پیگیری خواهند شد. نمونه دادخواست سفته در زیر آمده است:

نمونه دادخواست سفته

نمونه دادخواست سفته

نمونه اظهارنامه سفته

اظهارنامه سفته عبارتی است که حین واخواست با آن روبرو می شوید.

فردی که اقدام به واخواست سفته می نماید، این موضوع را به واسطه تهیه یک اظهارنامه ثبت می کند. اظهارنامه، مطالبه دین ذیحق قبل از شکایت می‌باشد.

نمونه اظهارنامه سفته

نمونه اظهارنامه سفته

از کجا سفته بخریم؟

خرید سفته در بازار، کار سختی نیست. سفته را می‌توان از بسیاری مغازه ها نظیر کتاب فروشی ها، لوازم التحریر فروشی ها، دکه های روزنامه فروشی و … خرید. اما موضوع قیمت و اطمینان آنها باید بررسی گردد.

از این رو توصیه می گردد سفته را فقط از شعب بانک ملی خرید نمایید.

قیمت سفته چیست؟

قيمت سفته که از بانک ملی تهیه گردد به ارزش پنج هزارم مبلغ اسمی آن (و به عبارت دیگر هر یک میلیون سفته، پنج هزار تومان) می‌باشد. در جدول زیر نرخ خرید سفته ها محاسبه گردیده است.

قیمت انواع سفته   
مبلغ اسمی سفته

 بر حسب ریال

قیمت فروش (ریال)مبلغ اسمی سفته(ریال)قیمت فروش (ریال)
یک میلیون5000بیست میلیون100.000
یک و نیم میلیون7500پنجاه میلیون250.000
دو میلیون10.000صد میلیون500.000
دو و نیم میلیون12.500صد و پنجاه میلیون750.000
پنج میلیون25.000دویست و پنجاه میلیون1.250.000
ده میلیون50.000سیصد میلیون1.500.000

پرسش و پاسخ های مهم سفته

در بخش پایانی این مقاله به تعدادی از مهم‌ترین سؤالات مرتبط با سفته که از طرف مخاطبان فرداد پرسیده شده است پاسخ خواهیم داد.

1. آیا سفته سقف دارد؟

بر روی هر برگ سفته مبلغی به‌صورت عمودی چاپ شده که به آن مبلغ اسمی سفته نیز می‌گویند. این عدد به عنوان مثال یک صد میلیون ریال به معنی سقف مبلغی است که می‌تواند بر عهده آن سفته گذاشته شود. اگر شخص بخواهد تعهدات بیشتری بدهد باید تعداد سفته های خود را افزایش دهد. به خاطر داشته باشید وجود این مبلغ به عنوان اجزای سفته باعث سلب تکلیف از نوشتن مبلغ توسط صادر کننده نمی شود. بلکه باید مبلغ مورد تعهد توسط فرد نوشته شود.

2. سفته سفید امضا چیست؟

سفته سفید امضا به سفته ای گویند که نام و امضا توسط صادر کننده تکمیل گردیده اما سایر بخش ها خالی مانده است. صادر کننده به همین شکل سفته را در اختیار گیرنده می گذارد تا بتواند به خواست خود تکمیل نماید.

صدور سفته سفید امضا بار حقوقی بالایی دارد.

نکته مهم

سفته سفید امضا، دارای نام و امضای صادر کننده بوده اما محل اطلاعات گیرنده، مبلغ و تاریخ ها سفید بوده و در اختیار گیرنده قرار می گیرد. صدور سفته سفید امضا به دلیل خطرات حقوقی، توصیه نمی‌گردد.

3. آیا معاملات سفته تجاری محسوب می‌شود؟

سفته یک سند تجاری بوده و تعهدات ناشی از آن هم تجاری محسوب می شوند. اکثر دادگاه های ایران معاملات با سفته را که بین غیر تاجران صورت گرفته باشد غیر تجاری ومعاملات با سفته ای که بین تجار باشد را تجاری می دانند.

4. اگر سفته وصول نشود چه باید کرد؟

در صورتی که پس از ارسال واخواست، وصول سفته صورت نگیرد تا یک سال از زمان واخواست فرصت دارید تا دادخواست را علیه فرد به دادگاه ارائه نمایید.

در صورتی که دادخواست شما در این زمان ثبت گردد می‌توانید قبل از رسیدگی، با عنوان “تقاضای تأمین” اموالی از صادرکننده یا پشت نویسان را به دادگاه معرفی نمایید تا به نفع شما توقیف گردند.

در نهایت با تشکیل جلسات دادگاه و بررسی توسط قاضی شرایط وصول سفته بررسی می گردد. در صورت عدم پرداخت سفته، این مراحل می‌تواند به جلب و صدور حکم زندان برای صادر کننده بیانجامد. همچنین به درخواست صادرکننده پرداخت سفته قسطی میشود.

عدم وصول در سفته چیست؟

عدم وصول در سفته چیست؟

5. مزایای سفته برای دارنده آن چیست؟

از مزایای سفته این است که دارنده آن می‌تواند علیه شخص صادر کننده یا ظهر نویسان به صورت منفرد یا گروهی درخواست وصول نماید. به کمک مسئولیت تضامنی مسئولان سفته می‌توان یکبار مبلغ را از یک یا همه ظهر نویسان طلب نمود.

دادخواست سفته بدون نیاز به مراجعه به بانک صورت می گیرد.

اجرای سفته این قابلیت را دارد که با درخواست تامین در دادگاه، مبلغ معادل وجه سفته از اموال صادر کننده یا ظهر نویسان تامین گردد.

تاخیر تادیه سفته چیست؟

تاخیر تادیه به دیرکرد پرداخت گویند. از این رو خسارت تاخیر تادیه سفته به معنی خسارتی است که به دلیل دیرکرد پرداخت سفته به دارنده آن تعلق می گیرد. تاریخ درخواست تأدیه از تاریخ (اعتراض سفته) واخواست محاسبه می‌شود.

سفته تنزیلی چیست؟

تنزیل سفته به معنای نقد کردن سفته زودتر از موعد سررسید به صورت کاهشی بوده که خود ویژگی هایی دارد. دارنده سفته در صورت نیاز به نقدینگی می‌تواند سفته را قبل از تاریخ سررسید با قیمت کمتر از مبلغ ثبت شده در بازار به فروش برساند. این کار در بعضی کشورها توسط بانک نیز صورت می گیرد.

سفته مفقودی چیست؟

از لحاظ قانونی تفاوتی بین سفته مفقود شده و سایر اسناد تجاری وجود ندارد.

برای جلوگیری از معضلات پس از مفقودی سفته، بهتر است حین ارائه سفته رسید دریافت نمایید.

در صورتی که دین خود را پرداخت نموده‌اید حتما مدارکی دال بر پرداخت بدهی را نزد خود نگاه دارید.

دارنده سفته، در صورتی که بتواند ادعایش مبنی بر مفقودی آن را به اثبات برساند، می‌تواند تقاضای صدور نسخه جدید را داشته باشد؛ اما قانونی برای شکایت مفقودی سفته توسط صادر کننده آن وجود ندارد.

نتیجه گیری

با گذر زمان هنوز هم سفته یکی از اسناد تجاری مهم در کشورهاست. هرچند بسیاری از تجار استفاده کمتری از سفته دارند اما این سند تجاری به دلیل قابلیت‌های فراوانی که دارد همچنان حضور خود را در تجارت و معاملات حفظ خواهد نمود. اسناد سفته مانند سایر اسناد تجاری ضمانت اجرایی دارند لذا موجب رضایت خاطر استفاده کنندگان هستند.

در این نوشتار به معرفی سفته، فرق چک با سفته، مزایای سفته نسبت به چک، قوانین سفته، نحوه خرید و نوشتن سفته ، نحوه وصول سفته، انتقال سفته، نحوه به اجرا گذاشتن سفته و سایر موضوعات مرتبط پرداختیم. شما خواننده گرامی نیز می‌توانید با ثبت سوال و نظرات خود ما را در ارائه مطالب بهتر یاری نمایید.

دسترسی به مقالات مرتبط:

{ "@context": "https://schema.org", "@type": "FAQPage", "mainEntity": [{ "@type": "Question", "name": "چک بهتر است یا سفته؟", "acceptedAnswer": { "@type": "Answer", "text": "سفته یک سند تجاری تعهد پرداخت می‌باشد. یعنی فرد متعد می‌شود در زمان تعیین شده مبلغ خاصی را به دیگری بدهد. با توجه به تفاوت های چک و سفته که ذکر شد با توجه به نوع مصرف و نکات آن، باید شیوه پرداخت را انتخاب نمایید. چک دارای مجازات کیفری بوده و قابلیت پیگیری راحت تری دارد. قوانین سختگیرانه تری برای صدور و واخواست چک وجود دارد." } },{ "@type": "Question", "name": "حکم سفته حقوقی است یا کیفری؟", "acceptedAnswer": { "@type": "Answer", "text": "سفته بر خلاف چک، دارای حکم حقوقی است. بدین معنا که در صورت عدم پرداخت و شکایت ذی حق، می‌توان حکم جلب دریافت نمود و مجازات لازم را برای صادرکننده اعمال نمود. اما این مجازات جزء سوابق کیفری وی محسوب نشده حتی اگر مجازات آن، زندان باشد." } },{ "@type": "Question", "name": "مدت زمان به اجرا گذاشتن سفته چقدر است؟", "acceptedAnswer": { "@type": "Answer", "text": "دریافت کننده ظرف ده روز از تاریخ سررسید سفته خود مهلت دارد تا واخواست خود را ثبت نماید. اگر واخواست در این ده روز ثبت نگردد سفته دیگر حکم سند تجاری نداشته بلکه به عنوان سند عادی تلقی می گردد. در صورتی که پس از گذر مدت زمان ده روزه، صادر کننده به پرداخت دین خود اقدام ننماید، تا یک سال پس از آن می‌توان پیگیری حقوقی نموده و شکایت خود را از وی به ثبت رساند." } }] }

تماس

قیمت

دمو

کاتالوگ

×

ما منتظر تماس شما هستیم تا ...

تماس با مشاوران تماس با فرداد

 • شرایـط کاری و نیـازهای ویـژه سـازمان شما را بشنویم.
 • به سوالهای شما در مورد ارزش آفرینی نرم افزار پاسخ دهیم.
 • بر اساس تجربه موفق نرم افزار فرداد در صنایع مختلف بهترین پیشنهاد را برای افزایش بهره وری سازمان به شما ارائه دهیم.
 • با توجه به نیازهای اختصاصی شما، به شما در انتخاب بهترین راهکارها کمک کنیم.