صدور صورتحساب الکترونیکی

در نگاه اکثر افراد، انبارداری جز مشاغل سخت به شمار نمی‌رود و توجه زیادی به آن نمی‌شود. اما در طی سال‌های اخیر مدیران شرکت‌ها و کارخانه‌ها توجه بیشتری به انبارداری داشته اند،  و برای استخدام انباردار به خوبی توجه می کنند، زیرا سرمایه اصلی کارخانه‌ها و شرکت‌ها در جهت خرید مواد اولیه نگهداری شده در انبار صرف می‌شود.

ازاین‌رو، کسی که وظیفه‌ کنترل و حفاظت از انبار را بر عهده دارد، مسئولیت سنگینی را به دوش می کشد. در مقاله آموزش انبارداری به انواع انبار و نقش بسیار مهم آن اشاره کردیم که نیازی به گفتن آن در این مقاله نیست و در ادامه آن مهارت‌های مورد نیاز انباردار، بهترین نکات برای استخدام انباردار و اینکه تا چه حد می‌تواند در موفقیت سازمان تاثیرگذار باشد، در مقاله حاضر بررسی می شود. همچنین با توجه به اهمیت نقش انباردار، در ادامه به توضیح روش‌ها و نکات مهم در استخدام انبار دار می‌پردازیم.

خواندن مقاله راهنمای جامع استخدام انباردار را به چه کسانی پیشنهاد می کنیم؟
 • مدیران کسب و کار
 • متقاضیان استخدام انباردار
 • علاقمندان به فعالیت در حوزه انبارداری

آیا نیازی به انباردار وجود دارد؟

در واقع یکی از مهم‌ترین وظایف موجود در هر سازمان و کارخانه ای، انبارداری است. انبارداری شامل دریافت کالا و محصولات، از قسمت‌های مختلف سازمان یا شرکت‌ها و سازمان‌های دیگر و نگهداری از آن‌ها، با توجه به اصول و دستورالعمل های انبارداری است.

انباردار مسئولیت تأمین امنیت، حفاظت و نگهداری از کالاهای موجود در انبار یک سازمان را بر عهده دارد. بنابراین برقراری نظم و انضباط در انبار از جمله وظایف او به شمار می‌آید. از آنجایی که انبارداری شغل با اهمیتی به حساب می‌آید، معمولاً در شرکت های متوسط و بزرگ برای بهبود روند برقراری نظم و بهبود بخشیدن به قوانین انبارداری، بیش از یک نفر به عنوان انباردار استخدام می‌شود.

هر چه احساس مسئولیت و انضباط انباردار بیشتر باشد، کارها بهتر پیش می‌روند. در سازمان‌های مختلف، رده‌های شغلی متعددی برای انبارداری وجود دارد، که عبارتند از: انباردار اصلی، کارگر انبار و کمک انباردار. لازم به ذکر است که ممکن است در ادارات یا سازمان‌های مختلف، تمامی این رده‌های شغلی وجود داشته باشند، یا فقط یکی از آن‌ها مشغول به فعالیت باشد.

بنابراین چگونگی استخدام انبار دار با توجه به نیاز سازمان، مبحثی مهم در حوزه تامین منابع سازمانی و رفع نیاز سازمان در جهت پیشبرد اهداف است.

نکته مهم

انباردار مسئولیت تأمین امنیت، حفاظت و نگهداری از کالاهای موجود در انبار یک سازمان را بر عهده دارد و برقراری نظم و انضباط در انبار از جمله وظایف او به حساب می‌آید.

نقش انباردار در سازمان

نقش انباردار در یک سازمان شامل عملیات و فعالیت هایی در خصوص تهیه‌ موجودی کالاهای داخل انبار، نگهداری از کالاها و اعمال کنترل هایی بر کالاهای نگهداری شده در انبار، تحویل کالا به روش سیستماتیک و طبق دستورالعمل‌های خاص به مشتری است، به گونه‌ای که ورود و خروج کالاها با کمترین هزینه صورت گیرد.

به طور کلی، نقش انباردار در یک سازمان یا شرکت، اجرای سیستماتیک مجموعه‌ای از فعالیت ها، از زمان تحویل کالا و ثبت آن، تا زمان خروج کالا از انبار و تحویل آن به مشتری است. به همین منظور نقش نرم افزار انبارداری بسیار کلیدی است و امروزه تمامی سازمانها از نرم افزار های مدیریت انبار استفاده می کنند تا بتوانند سرعت دقت و کارایی را در کسب و کار خود ایجاد نمایند.

در صورتی که می خواهید یک انباردار را استخدام کنید حتما به توانایی انباردار به استفاده از نرم افزار های انبارداری شرکت خود دقت نمائید. چون تعداد بسیاری از انباردارها سواد آکادمیک بالایی ندارند و توانایی ذهنی و کنترلی انها بالاست و استفاده از نرم افزار ممکن است توانایی آنها را پائین بیاورد. به همین دلیل باید انباردار را از افرادی انتخاب کنید که به نرم افزارهای مطرح مسلط باشد.

وظایف انباردار

مطابق قوانین انبارداری، یک انباردار وظایفی دارد، که باید به آن‌ها عمل کند. در مقاله وظایف انباردار، به صورت کامل در این مورد بحث شده است و نظرات خوبی را کاربران سایت فرداد به آن اشاره کرده اند. ثبت به موقع و دقیق مشخصات کالا و اجناس خریداری شده و صدور قبض انبار، برای کالاهای ورودی است. از دیگر مسئولیت‌های او می توان به صدور حواله‌ انبار برای کالاهای تحویل داده شده به واحدهای مختلف سازمانی نام برد.

انباردار باید اسناد و مدارک خرید کالا را کنترل و بررسی کند و علاوه بر این، موجودی انبار را کنترل کرده و گزارشات دوره ای از آن‌ها را به مافوق خود ارائه دهد. حفظ و نگهداری از کالاها و اجناس، از جمله مهمترین وظایف یک انباردار است. همچنین، هر چند وقت یک بار باید برای انجام فرآیند انبارگردانی با واحدهای دیگر در تعامل باشد.

نکات استخدام انباردار

از مهمترین وظایف یک انباردار، حفظ و نگهداری کالاهای انبار است

علاوه بر ثبت و نگهداری از کالا، یک انباردار موظف است، تا کالاهای موجود در انبار را طبقه بندی کرده و اطلاعات مربوط به آن‌ها را در نرم افزارهای سازمانی، که مهمترین آن نرم افزار انبارداری است، وارد نماید، تا فهرستی از کالاهای موجود به دست آید و به روند تحویل و ورود کالا سرعت بخشد.

همان طور که در بخش های پیشین ذکر شد، در یک انبار علاوه بر انباردار (سرپرست انبار)، کارگر انبار و کمک انباردار نیز کار می کنند. وظیفه‌ کارگران انبار، چیدمان و نظافت قفسه ‌های انبار است و از طرف دیگر است. چندین نفر نیز به عنوان کمک انباردار به انباردار اصلی جهت انجام وظایف کمک می کنند. که در انبارگردانی کمک بسیاری به انباردار می کنند.

انبارداری در سازمان ها و شرکت های متعددی صورت می گیرد. یکی از مهم‌ترین نقش های این حرفه انباردار پروژه است. انباردار پروژه موظف است، تا به طور مستمر بر ورود و خروج کالاها به انبار نظارت داشته باشد و موجودی انبار را کنترل نماید.

به ‌طوکلی، وظایف انباردار را می‌توان به این موارد خلاصه کرد: (1) دریافت کالا؛ (2) جاگذاری و جا به ‌جایی کالا؛ (3) انتخاب کالا برای خروج؛ (4) بسته ‌بندی و تحویل کالا. (5) انبارگردانی کالا

آموزشگاه حسابداری فرداد

اهمیت استخدام انباردار در سازمان

استخدام انباردار و داشتن سیستم انبارداری خوب، از اهمیت به سزایی در سازمان یا شرکت برخوردار است. وجود انباردار در سازمان از نظر دریافت و نگهداری صحیح کالا، بسیار حائز اهمیت است. انباردار از خرید های تکراری و یا خرید بیش از اندازه از یک نوع کالا جلوگیری می‌کند و به این طریق از نظر اقتصادی و صرفه جویی در هزینه ‌ها به سازمان کمک می‌نماید.

از سوی دیگر، انبار موجب تسریع فعالیت‌ های سازمان به خصوص در زمینه‌ تولید کالا می‌شود. در سازمان ‌هایی که تعداد و تنوع کالاها بسیار زیاد است، اجرای سیستم انبارداری مناسب و کارآمد موجب طبقه ‌بندی کالاها و دسترسی سریع‌ تر و آسان تر به موجودی انبار می‌شود.

همچنین، انباردار با جمع آوری و طبقه ‌بندی اطلاعات هر کالا، می‌تواند در صورت نیاز به تصمیم گیرندگان سازمان در خصوص خرید و فروش کالاها کمک کند و در نتیجه، در زمان صرفه جویی شود. اهمیت نقش انباردار در سازمان در زمینه‌ کاهش اتلاف و ضایعات کالاها، کاهش سو استفاده‌ احتمالی در انبارها و کاهش رکود سرمایه در پی نگهداری بیش ‌از حد کالاها در انبار نیز بسیار چشمگیر است.

انباردار از خرید های تکراری و یا خرید بیش از میزان نیاز یک نوع کالا جلوگیری می‌کند و به این طریق از نظر اقتصادی و صرفه‌جویی در هزینه ‌ها به سازمان کمک می‌کند.

اگر شما از علاقمندان به حسابداری و آشنا به نرم افزار حسابداری هستید، شرکت فرداد امکان همکاری با شما را فراهم نموده است، برای اطلاعات بیشتر و ثبت درخواست خود به صفحه استخدام نرم افزار فرداد مراجعه نمایید.

مهارت‌ ها و توانمندی‌ های انباردار

انباردار برای اینکه بتواند وظایف خود را به خوبی انجام دهد، باید از مهارت‌ها و توانمندی‌ هایی بهره‌مند باشد. برخی از این مهارت‌ها عبارت‌اند از: آشنایی با کامپیوتر، آشنایی با سیستم‌‌ ها و نرم افزارهای انبارداری، آشنایی با روش‌‌های نظارت بر موجودی انبار، توانمندی در گزارش نویسی و ارائه گزارش.

مهارت های مورد نیاز در استخدام انباردار

مهارت ‌ها و توانمندی‌ های انبار دار، باعث انجام بهتر وظایف می شود

 امروزه، انبارداری با کمک سیستم‌ها و نرم‌ افزارهای حسابداری انبار صورت می‌گیرد. این سیستم‌ها شامل مجموعه ای از فرآیندها به منظور تعیین موجودی انبار هستند. در نتیجه، یک انباردار باید تسلط کافی بر این سیستم ‌های حسابداری داشته باشد.

زیرا تمامی فرآیندهای ثبت ورود و خروج کالا، کدگذاری کالاها، نظارت و کنترل بر موجودی انبار، سفارش دهی و تحویل سفارش به واسطه‌ این سیستم‌‌ها انجام می‌شود. از این رو، داشتن مدرک تحصیلی در رشته‌های مدیریت، حسابداری و یا فناوری اطلاعات می‌تواند یکی از شرایط استخدام انباردار باشد.

در غیر این صورت، فردی شرایط استخدام انباردار را دارد که دوره‌‌ حسابداری و یا دوره های مختص انبارداری مانند دوره‌های آموزش نرم افزار انبارداری، اصول انبارداری، ارزیابی موجودی کالا، آشنایی با سیستم اتوماسیون، مدیریت کالا، فرآیندهای جا به جایی کالا و غیره را گذرانده باشد. همچنین، باید به لحاظ جسمانی در سلامت کامل باشد، تا توانایی انجام وظایف خود را داشته باشد.

یک انباردار خوب باید به برخی از مهارت‌‌ها مانند کامپیوتر، سیستم ‌ها و نرم افزارهای انبارداری، گزارش نویسی و روش های انبارداری تسلط داشته باشد.

خصوصیات انباردار

از آنجایی ‌که یک انباردار با واحدهای مختلف سازمانی در ارتباط است، باید روابط عمومی بالایی داشته باشد. یکی از مهم‌ترین خصوصیات یک انباردار خوب، دقت و انضباط او است. او باید قدرت تجزیه‌ و تحلیل مسائل مختلف موجود در محیط کار را داشته باشد.

از آنجایی ‌که انبارداری به کمک افراد دیگر حاضر در انبار از جمله کمک انباردار و کارگران ساده انجام می‌پذیرد، انباردار باید روحیه‌ همکاری با افراد دیگر را داشته باشد. توانایی کار در شرایط سخت و فشار کاری بالا از خصوصیات بارز یک انباردار خوب است، اما مهمترین خصوصیت یک انباردار، امانتداری او است. زیرا سرمایه اصلی یک سازمان یا یک کارخانه، کالاهای نگهداری شده در انبار هستند، که مسئولیت حفظ و نگهداری از آن‌ها به عهده انباردار است. بنابراین، انباردار باید امانتدار سرمایه‌های سازمان باشد.

نکته: انضباط، دقت، توانایی تحلیل و امانتداری از ویژگی‌های یک انباردار خوب است.

آگهی استخدام انباردار چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

به منظور جذب انباردار خوب، لازم است تا آگهی استخدام مناسبی منتشر شود. یک آگهی استخدام خوب باید ویژگی‌های زیر را به خوبی پوشش دهد:

ویژگی آگهی استخدام انباردار

برای جذب انباردار خوب، آگهی استخدام اتباردار باید دارای ویژگی های استاندارد باشد

1- آگهی استخدام باید شغل انبارداری را به صورت دقیق معرفی کند. بدین معنا که باید نام سازمان یا شرکت، حوزه فعالیت و جزئیات دیگر به صورت دقیق در آگهی ذکر شوند، تا فرد متقاضی بتواند در این رابطه تحقیق نماید.

2- وظایف و مسئولیت‌‌های انباردار باید به طور کامل توضیح داده شوند. معمولاً در آگهی ‌های استخدام انباردار، وظایفی که از انباردار انتظار می رود، به صورت تیتروار درج می شوند، تا فرد متقاضی دقیقاً متوجه کاری شود، که باید انجام دهد.

3- حقوق و مزایای شغلی باید به صورت شفاف بیان شوند. در یک آگهی استخدام خوب، هیچگاه محدوده ای برای حقوق و مزایا در نظر گرفته نمی‌شود، بلکه ذکر میزان دقیق حقوق و مزایا موجب می‌شود، تا فرد مناسب برای شغل انبارداری انتخاب شود و فرد نیز به صورت دقیق از حقوق خود آگاه باشد و موقعیت خود را بداند.

4- جزئیات کار باید به صورت دقیق بیان شوند. در آگهی استخدام انبار دار باید ساعت کاری، آدرس انبار، نحوه دسترسی به آن و غیره به صورت دقیق بیان شوند، تا فرد متقاضی بتواند انتخاب درست را انجام دهد.

در یک آگهی استخدام خوب باید مواردی مانند، وظایف، ساعت کاری و دیگر جزئیات شغل به خوبی مشخص شده باشد.

معیارهای انتخاب انباردار

سازمان‌ها و شرکت‌ها معیارهای مختلفی را برای انتخاب انباردار در نظر می‌گیرند. یکی از این معیارهای استخدام انبار دار، مدرک تحصیلی و یا تخصص فردی است، که می‌خواهد به عنوان انباردار یک سازمان یا شرکت استخدام شود. همانطور که در بخش های قبل ذکر شد، مدرک تحصیلی در زمینه‌ کسب ‌و کار، مدیریت و یا زمینه‌های مرتبط دیگر مدنظر بسیاری از کارفرمایان است.

پیشنهاد بسیاری از کارفرمایان برای انبارداران ساده، دریافت مدرک لیسانس کسب ‌و کار یا تدارکات است. البته کارفرمایان گواهینامه‌ های تخصصی را برای انتخاب و استخدام سرپرستان انبار نیز در نظر دارند. با این ‌وجود، در بسیاری از انبارهای شرکت ‌های کوچک، انبارداران نیازی به مدرک تحصیلی کارشناسی یا کارشناسی ارشد ندارند و تنها داشتن تجربه کاری کافی در این زمینه مدنظر کارفرما است.

از معیارهای دیگر انتخاب انباردار، مهارت‌‌های فردی است.

انباردار باید از قوانین حمل ‌و نقل، قوانین مربوط به ایمنی و مراحل موجودی استاندارد آگاهی داشته باشد و در زمینه برنامه‌های ورود اطلاعات و تجزیه ‌و تحلیل داده، مهارت داشته باشد.

لازم است تا انباردار به منظور ارائه‌ گزارش‌های دقیق مالی از بودجه‌‌ها و تامین مالی نیز مطلع باشد. انباردار همچنین بر خرید کالا نظارت دارد. به همین دلیل لازم است تا انباردار در زمینه‌ مذاکره، عقد قرارداد و موارد مشابه دیگر نیز مهارت لازم و کافی را در زمینه‌ مدیریت داشته باشد.

فردی که به عنوان انباردار استخدام می‌شود، باید از سلامت کامل جسمانی و روانی و بلوغ فکری برخوردار باشد. همچنین، نداشتن سابقه‌ اعتیاد به مواد مخدر، مشروبات الکلی و داروهای روان گردان نیز از دیگر معیارهای استخدام انباردار است.

در بسیاری از موارد حتی توصیه می‌شود تا افراد سیگاری برای این شغل استخدام نشوند.

زیرا فرد سیگاری ممکن است، چندین بار در روز برای سیگار کشیدن انبار را ترک کند و در این حالت، نظارت و کنترل امور انبار از دست او خارج شود. همچنین ممکن است کالاهای نگهداری شده در انبار اشتعال پذیر باشند.

ارائه‌ گواهی عدم سو پیشینه‌ کیفری، مگر در موارد استثناء نیز مورد نیاز است. انباردار باید خدمت سربازی را گذرانده باشد و یا معافیت از خدمت سربازی داشته باشد. همچنین فرد متأهل و دارای خانواده از شانس بیشتری برای گرفتن این شغل برخوردار است.

در نهایت در صورتی که فرد متقاضی استخدام انباردار تمام شرایط استخدام انباردار مورد نظر کارفرما را داشته باشد، باید تحقیقات محلی در مورد او انجام شود، تا از امانتداری او اطمینان حاصل شود.

داشتن مدرک تحصیلی در زمینه‌ کسب‌ وکار، مدیریت و یا زمینه‌‌های مرتبط دیگر برای بسیاری از کارفرمایان مهم است. با این‌ وجود، در بسیاری از شرکت‌‌های کوچک، انبارداران نیازی به مدرک تحصیلی ندارند و تنها داشتن تجربه کاری کافی در این زمینه مدنظر کارفرما است.

فعالیت‌ های روزانه انباردار

فعالیت‌‌های روزانه انباردار به دو بخش تقسیم می‌شوند: فعالیت‌‌های اصلی و فعالیت‌های فرعی.

در فعالیت ‌های اصلی، انباردار دستورات لازم را از مافوق خود می‌گیرد و سپس به بررسی برگه‌های دریافتی و کنترل آن‌ها می پردازد، تا از کامل بودن اطلاعات اطمینان حاصل نماید.

فعالیتهای روزانه در استخدام انباردار

فعالیت ‌های اصلی و فرعی دو بخش از فعالیت ‌های روزانه انباردار است

در روز تحویل کالا، انباردار باید این کار را، بر اساس برگه‌ درخواست کالا انجام دهد و رسید کالای دریافتی را ثبت کرده و شمارش اقلام دریافت شده را با توجه به مدارک تحویل کالا انجام دهد. اگر تحویل کالا در آن روز انجام نشود، بایگانی اوراق و مرتب کردن اسناد و ارسال آن‌ها به واحدهای مربوطه از فعالیت‌های روزانه‌ انباردار است.

انباردار باید به صورت روزانه چیدمان کالاهای نگهداری شده در انبار را بررسی کند و در صورت نیاز به مواد اولیه، درخواست خود را به واحد بازرگانی ارائه دهد. در پایان هر روز نیز باید گزارش موجودی انبار را به مافوق خود تحویل دهد.

از فعالیت‌های فرعی انباردار می‌توان به رسیدگی به صورتحساب‌‌ها، همکاری با مدیریت مالی به منظور تنظیم بودجه و کمک به توسعه و انتقال مهارت‌‌ها به دیگر کارکنان انبار اشاره کرد.

انباردار باید به صورت روزانه چیدمان کالاهای نگهداری شده در انبار را بررسی کند و در صورت نیاز به مواد اولیه، درخواست خود را به واحد بازرگانی ارائه دهد. در پایان روز نیز باید گزارش موجودی انبار را به مافوق خود تحویل دهد.

حقوق انباردار

در شرکت‌ها و سازمان‌هایی که طرح طبقه بندی مشاغل در آن‌ها اجرا نمی‌شود، میزان حقوق توافقی است و حقوق و مزایا با توجه به تعهد و مسئولیت سنگین انباردار در نظر گرفته نمی‌شود.

اما بر اساس قانون کار، حقوق انباردار نباید از حداقل حقوق قانون کار کمتر باشد. به ‌طور معمول، حقوق و مزایای ثابت انبارداران، 3 تا 6 میلیون تومان بسته به مدرک تحصیلی، تجربه کاری و معیارهای دیگر در نظر گرفته می‌شود.

در سال 99، میانگین حقوق و مزایای انباردار بین 3 تا 6 میلیون تومان بوده است. اما در حالت کلی اگر بخواهیم در نظر بگیریم در سال 1400 یک انباردار بدون سابقه کار و بی تجربه حداقل باید حقوق وزارت کار را دریافت نماید، برای کسب اطلاعات کامل درباره حداقل حقوق وزارت کار، مقاله جدول حقوق کارگران را مطالعه کنید.

سابقه کاری انباردار

به دلیل حساسیت بالای شغل انبارداری، سابقه کاری در این حرفه از اهمیت بالایی برخوردار است. در بیشتر آگهی‌های استخدامی و مصاحبه‌های شغلی، در مورد سوابق شغلی شما سوال می‌شود و افرادی که دارای بیشترین سابقه کاری و تجربیات شغلی هستند، شانس بیشتری برای استخدام دارند. همچنین سابقه کار در شرکتهای تولیدی بیشتر مد نظر قرار می گیرد چون انبارداری که در یک شرکت تولیدی کارکرده باشد توانایی بیشتری در کنترل موجودی مواد انبار مصرفی یا انبار خط تولید و انواع مختلف انبار را داراست.

این موضوع مخصوصاً برای موقعیت شغلی سرپرست انبارداری اهمیت بیشتری دارد. سابقه‌ کاری قابل قبول برای شغل انبارداری، معمولاً 3 تا 5 سال است. اگر شما دارای سابقه شغلی کمی هستید و یا هیچ گونه سابقه کاری ندارید، می‌توانید در ابتدا با سمت کارگر یا کارمند ساده انبار مشغول به کار شوید و یا به عنوان کارآموز استخدام شوید و پس از کسب تجربه لازم برای موقعیت‌های شغلی بالاتر درخواست دهید.

مراحل استخدام انباردار

معمولاً یک سازمان یا شرکت به منظور استخدام انباردار، آگهی استخدام را در نیازمندی‌‌ها و یا به صورت آنلاین منتشر می‌کند. در این آگهی، محل کار و شرایط آن (سابقه‌ کار، حقوق و مزایا و …) درج می‌شود. سپس از متقاضیان واجد شرایط خواسته می‌شود، تا رزومه‌ خود را به شماره‌ درج شده در آگهی ارسال نمایند.

سازمان با توجه به معیارهای انتخاب انباردار که در بخش های قبلی توضیح داده شد، واجدین شرایط را پس از بررسی رزومه‌‌ها، انتخاب کرده و مصاحبه‌ حضوری را با آن‌ها ترتیب می‌دهد. در مرحله آخر، تحقیقات محلی در رابطه با متقاضی واجد شرایط استخدام انبار دار به عمل می‌آید.

گاهی اوقات نیز سازمان ‌های مختلف به منظور جذب نیروی کار در زمینه‌ انبارداری، آزمون ‌های استخدامی انبارداری مرتبط به آن سازمان را برگزار می‌کنند و سپس، افرادی که نمره قبولی در این آزمون کتبی را به دست می آورند، به مرحله‌ بعد یعنی مصاحبه‌ حضوری راه پیدا می‌‌کنند.

پرسش‌ های مناسب هنگام مصاحبه با انباردار

در مصاحبه‌های حضوری جهت استخدام انباردار، معمولاً پرسش‌های متداولی مطرح می‌شود. در اکثر موارد، مصاحبه کننده در ابتدای کار، از متقاضی واجد شرایط می‌خواهد تا کمی در مورد خودش صحبت کند. اگرچه مصاحبه کننده از قبل، معرفی نامه و رزومه‌ متقاضی را مورد بررسی قرار داده است.

پرسش های مصاحبه استخدام انباردار

ارزیابی مهارت ‌ها و نگرش فرد در مورد انبارداری، از اهداف طرح پرسش در مصاحبه استخدام انباردار است

هدف از مطرح کردن چنین پرسشی، ارزیابی مهارت‌‌ها و نگرش فرد در مورد انبارداری است. مثلاً اینکه بداند انبارداری چیست و مدیریت انبار چه فوایدی دارد. پس ‌از آن، مصاحبه کننده نقاط ضعف و قوت متقاضی را مورد پرسش قرار می‌دهد. متقاضی با پاسخگویی به این پرسش‌ها در واقع صداقت و تمایل به ارزیابی واقعی از خود را نشان می‌دهد.

گاهی اوقات، از متقاضی خواسته می‌شود تا جایگاه خود در آینده را توضیح داده و یا دلایلی را برای استخدام او بازگو نماید.

هدف از این پرسش، مشخص کردن زوایای دید متقاضی است. سپس، پرسش‌های متداولی از قبیل اینکه متقاضی چگونه از آگهی استخدام انباردار باخبر شده است، بزرگ ترین موفقیت شغلی متقاضی چه بوده است، چه محیط کاری را ترجیح می دهد و یا چرا می‌خواهد به این شغل دست یابد، مطرح می‌شود.

در صورتی که فرد مشغول به کار در جای دیگری است، از او دلیل ترک محل کار قبلی پرسیده می‌شود.

نکته مهم

یکی از پرسش‌های مهمی که در بیشتر فرم‌‌های استخدام انبار دار در نظر گرفته می‌شود، این است که متقاضی شغل در شرایط بحرانی سازمان از قبیل مشکلات فنی چه عکس العملی از خود نشان می‌دهد و چگونه به سازمان کمک می کند.

چک‌ لیست استخدام انباردار

 1. مشخصات فردی (مشخصات فردی خود را در قسمت مورد نظر درج کنید)
 • نام
 • نام خانوادگی
 • شماره شناسنامه
 • کد ملی
 • شهر محل تولد
 • تاریخ تولد
 • نام پدر
 • شغل و تحصیلات پدر
 • وضعیت خدمت نظام وظیفه
 • وضعیت تأهل
 • شغل و تحصیلات همسر
 • تعداد فرزندان
 • مذهب
 1. اطلاعات تماس (اطلاعات تماس خود را به صورت دقیق وارد نمایید تا در صورت لزوم با شما تماس گرفته شود)
 • آدرس منزل
 • تلفن ثابت
 • تلفن همراه
 • پست الکترونیک
 1. سوابق تحصیلی (آخرین مدرک تحصیلی خود را درج نمایید)
 • مقطع تحصیلی
 • رشته تحصیلی
 • نوع دانشگاه
 • سال اخذ مدرک
 1. دوره های تخصصی
 • نام دوره/ مهارت
 • مدت دوره
 • نام موسسه آموزشی
 1. سوابق شغلی
 • نام شرکت محل کار
 • آخرین سمت
 • مدت زمان کار در آن شرکت
 • علت ترک شغل و آخرین حقوق دریافتی
 • شماره تماس محل کار
 1. آشنایی با زبان‌ های خارجی
 • زبان خارجی
 • میزان تسلط
 • مدرک مرتبط با آن زبان
چک لیست استخدام انباردار

چک لیست استخدام انبادار شامل تمام اطلاعات شخصی و کاری انباردار است

 1. مهارت‌‌ها (میزان تسلط خود را در مهارت ‌های زیر مشخص کنید)
 • سیستم‌ها و فرآیندهای نوین انبارداری
 • اصول طبقه ‌بندی اسناد و مدارک انبار
 • ارائه گزارشات آماری از انبار
 • صدور حواله انبار، رسید انبار
 • نرم افزار های مالی و انبارداری
 • امور نظارتی جهت ورود و خروج کالا و تجهیزات و کنترل آنها
 • تهیه طرح ‌ها و دستور العمل های حفاظت فیزیکی و محیطی
 • تشکیل پرونده
 • اکسل
 • ورد
 • Outlook
 • پاور پوینت
 • تسلط و شناسایی تجهیزات شبکه
 1. اطلاعات معرف (در این قسمت مشخصات دو نفر از آشنایان را ذکر کنید)
 • نام و نام خانوادگی
 • آدرس و شماره تماس
 • نسبت با شخص متقاضی استخدام انباردار
 1. اطلاعات مربوط به شرایط کاری (لطفاً میزان حقوق درخواستی را مشخص کنید و در صورت داشتن رزومه، آن را در این قسمت آپلود نمایید)
 2. سایر اطلاعات
 • سابقه بیماری مزمن یا واگیردار
 • نقص جسمانی
 • اعتیاد

نتیجه گیری

بسیاری از افراد جامعه با حساسیت ها و دشواری‌های شغل انبار داری آشنا نیستند و حتی بسیاری شاید ندانند چنین شغلی نیز وجود دارد. در واقع سرمایه اصلی هر شرکت شامل محصولات و مواد اولیه در اختبار انباردار قرار دارد. یک انباردار خوب می تواند با کنترل موجودی از خریدهای اضافی جلوگیری کند.

امیدواریم مقاله حاضر برای شما مفید باشد .  در صورتی که مقاله فوق برای شما مفید بوده است، آن را به اشتراک بگذارید و در صورتی که سوال و ابهامی هنوز برای شما باقی مانده است، مانند دیگر کاربران در قسمت دیدگاه سوال خود را ارسال نمائید، تیم تحریریه نرم افزار فرداد همواره می کوشد، تا بهترین محتوا را برای شما آماده کند و همواره پاسخگوی سوال‌های شما هستیم.

آموزش حسابداری مالیاتی

دسترسی به مقالات مرتبط:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram
{ "@context": "https://schema.org", "@type": "FAQPage", "mainEntity": [{ "@type": "Question", "name": "انبارداری شامل چه فعالیت هایی می شود؟", "acceptedAnswer": { "@type": "Answer", "text": "انبارداری شامل دریافت کالا و محصولات از قسمت‌های مختلف سازمان یا شرکت‌ها و سازمان‌های دیگر و نگهداری از آن‌ها با توجه به اصول و دستورالعمل های انبارداری است." } },{ "@type": "Question", "name": "انباردار چه وظایفی دارد؟", "acceptedAnswer": { "@type": "Answer", "text": "مطابق قوانین انبارداری، یک انباردار وظایفی دارد که باید به آن‌ها عمل کند. وظایف انباردار، ثبت به موقع و دقیق مشخصات کالا و اجناس خریداری شده و صدور قبض انبار برای کالاهای ورودی است. از دیگر مسئولیت‌های او می توان به صدور حواله‌ انبار برای کالاهای تحویل داده شده به واحدهای مختلف سازمانی نام برد." } },{ "@type": "Question", "name": "انباردار باید چه خصوصیاتی داشته باشد ؟", "acceptedAnswer": { "@type": "Answer", "text": "از آنجایی ‌که یک انباردار با واحدهای مختلف سازمانی در ارتباط است، باید روابط عمومی بالایی داشته باشد. یکی از مهم‌ترین خصوصیات یک انباردار خوب، دقت و انضباط او است. او باید قدرت تجزیه‌ و تحلیل مسائل مختلف موجود در محیط کار را داشته باشد." } }] }
نرم افزار حسابداری ابری

تماس

قیمت

دمو

کاتالوگ

×

ما منتظر تماس شما هستیم تا ...

تماس با مشاوران تماس با فرداد

 • شرایـط کاری و نیـازهای ویـژه سـازمان شما را بشنویم.
 • به سوالهای شما در مورد ارزش آفرینی نرم افزار پاسخ دهیم.
 • بر اساس تجربه موفق نرم افزار فرداد در صنایع مختلف بهترین پیشنهاد را برای افزایش بهره وری سازمان به شما ارائه دهیم.
 • با توجه به نیازهای اختصاصی شما، به شما در انتخاب بهترین راهکارها کمک کنیم.